Zamek w Gostyninie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Mazowieckie
Strona Internetowa: www.zamek-gostynin.eu
GPS: N: 52°25'47.00", E: 19°27'13.00"
Zamek w Gostyninie
Zamek w Gostyninie - panorama
Gostynin to miasto w centralnej Polsce (województwo mazowieckie), położone nad rzeką Skrwą Lewą (lewy dopływ Wisły) na pojezierzu gostynińskim, około 20 km w kierunku południowo-zachodnim od Płocka. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w samym sercu miasteczka nad brzegiem jeziora neogotycki zamek. Jego początki sięgają drugiej połowy XIV stulecia, kiedy to wzniesiona została tu murowana wieża obronna. Przypuszcza się, że jej głównym fundatorem był książę mazowiecki Siemowit III (1320-1381). Budowla pełniła funkcję zarówno obronną jak i mieszkalną. Niespełna wiek później wieża została zastąpiona gotyckim zamkiem. W kolejnych wiekach był on sukcesywnie powiększany i rozbudowywany. W 1414 i w 1419 roku na zamku gościł sam król Władysław Jagiełło. W 1462 roku Gostynin został wcielony przez Kazimierza Jagiellończyka do Korony Polskiej, a zamek stał się siedzibą starosty królewskiego. Okres świetności warowni zakończył się wraz z wybuchem II wojny północnej, kiedy to została splądrowana przesz oddziały szwedzkie. Kolejne zniszczenia nastąpiły na początku XVIII wieku oraz w 1772 roku podczas oblężenia przez wojska rosyjskie konfederatów barskich. Po III rozbiorze Polski, władze pruskie poleciły rozebrać zamek. W 1824 roku car Aleksander I przekazał ruiny gostynińskiej gminie ewangelickiej grupującej nowoprzybyłych osadników niemieckich z przeznaczeniem na zbór. Wkrótce potem na fundamentach zamku wybudowali oni neogotycką świątynię. Po II wojnie światowej zbór przejęła parafia rzymskokatolicka. W 2009 roku na wzgórzu zamkowym wzniesiona została stylizowana na zamek budowla w której urządzony został hotel oraz restauracja. Do jednego z jej boków przylega neogotycki kościół zawierający w swoich murach fragmenty średniowiecznego zamku.

Ciekawostki
- W 1612 w murach gostynińskiego zamku zmarł zdetronizowany przez Polaków były car ruski Wasyl Szujski. Uwięziono go tu po zdobyciu przez Polaków Moskwy i zajęciu Kremla.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas