Nijmegen - panorama

Nijmegen to zabytkowe miasto we wschodniej Holandii, położone nad rzeką Waal (jedno z głównych ramion ujściowych Renu) w bezpośrednim sąsiedztwie niemieckiej granicy. Jest to jedno z najstarszych miast kraju, którego udokumentowane początki sięgają I wieku n.e. Wtedy to Rzymianie założyli tu jeden ze swoich obozów warownych zwany Noviomagus (Nowy Szlak). Jego głównym zadaniem miała być kontrola krzyżujących się w pobliżu ważnych szlaków handlowych. W czasach rządów cesarza Trajana osada uzyskała prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Po upadku Cesarstwa Nijmegen stało się częścią państwa Franków, a za rządów Karola Wielkiego rozrosło się w znaczący ośrodek gospodarczy regionu. Wtedy tez na polecenie cesarza wzniesiony został okazały pałac Valkhof, który w późniejszym czasie zburzony został przez Normanów. Do czasów obecnych zachowały się jedynie ruiny, które obejrzeć można w niewielkim parku (Hunnenpark) usytuowanym na wschód od głównego placu miejskiego. Ciężki okres Nijmegen przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to stało się jednym z celów niemieckich. Wskutek klęski słynnej operacji Market Garden do końca wojny miasto było bezustannie ostrzeliwane. Po wojnie na zgliszczach wybudowane zostało nowe miasto z charakterystycznym współczesnym układem przestrzennym, a to co przetrwało wojnę zostało pieczołowicie odrestaurowane.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Nijmegen stanowi Grote Markt (Wielki Rynek), na którym oprócz starej zabudowy znajdują się także nowoczesne gmachy. Jego dominującą budowlę stanowi majestatyczny XVII wieczny budynek Wagi Miejskiej (Waag). Naprzeciwko stoi pomnik bohaterki XV wiecznego holenderskiego dramatu Mariken van Nieumeghen. Kierując się na północ od rynku dojdziemy do okazałego gotyckiego kościoła św. Stefana (Sint-Stevenskerk) zwanego także Wielkim Kościołem (Grote Kerk). Świątynia ta wzniesiona została w drugiej połowie XIII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została trzy stulecia później. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na wykonany prze Joosta Jacobsa renesansowy pulpit oraz bogato zdobiony XVIII wieczny prospekt organowy. Dla zwiedzających udostępniona jest także wieża kościelna z której rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Nijmegen to m.in. usytuowany przy ulicy Burchtstraat XVI wieczny budynek ratusza miejskiego (Stadhuis), stanowiąca pozostałość po obwarowaniach miejskich XV wieczna Baszta Prochowa Kruittoren, Narodowe Muzeum Rowerów (Velorama Nationaal Fietsmuseum) oraz pozostałości starego pałacu Valkhof.

Ciekawostki

  • W latach 1678-1679 w Nijmegen została podpisana seria traktatów kończąca wojnę holenderską, toczoną pomiędzy Królestwem Francji, Biskupstwem Münster i Królestwem Szwecji a Republiką Zjednoczonych Prowincji, Królestwem Hiszpanii, Brandenburgią, Królestwem Danii i Świętym Cesarstwem Rzymskim.

mail

Multimedia