Guadix - panorama

Guadix to miasto w południowej Hiszpanii, położone w południowo-wschodniej części Andaluzji na malowniczej rozległej równinie otoczonej z wszystkich stron górami. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to na przecięciu się szlaków handlowych Rzymianie założyli jedną ze swoich kolonii i nazwali ją Accia. Po upadku cesarstwa dostała się ona pod panowanie Wizygotów, a później przejęli ją Maurowie. To właśnie z czasów ich rządów pochodzi obecna nazwa miasta. Wtedy też wybudowana został twierdza, a także rozbudowany system irygacyjny zaopatrujący Guadix w wodę (miasto położone było z dala od rzeki). W 1489 roku w czasie rekonkwisty miasto zostało podbite i przejęte przez Chrześcijan.

Zwiedzanie

Jedną z najciekawszych atrakcji Guadix jest rozlokowany na obszarze miasta i poza nim kompleks blisko 2 tysięcy wykutych w wapiennych skałach jaskiń zwanych potocznie "dzielnicą troglodytów" lub dzielnicą jaskiń. Pierwsze groty powstały tu jeszcze czasach gdy miastem rządzili Maurowie. Pomieszczenia te stanowiły dla nich schronienie przed prześladowcami religijnymi. W późniejszym czasie pomysł zamieszkania pod ziemią podchwycili co biedniejsi mieszkańcy Guadix, których nie stać było na kupno własnego lokum. Oprócz typowych mieszkań cześć grot zaadoptowana została na pomieszczenia gospodarcze czy warsztaty rzemieślnicze. Pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi powstawały także zagrody dla bydła i ptactwa. Jaskinie drążono praktycznie aż do XX wieku. Jedna z ostatnich ukończona została w 1928 roku. Ma ona aż 8 pokoi i dziś w jej wnętrzu znajduje się muzeum (Cueva Museo) w którym zgromadzono liczne pamiątki i eksponaty charakterystyczne dla tego regionu Andaluzji. Cześć jaskiń zamieszkała jest po dziś dzień. Szacuje się, że mieszka tu nawet 10 tysięcy ludzi. Niektóre z nich przekształcone zostały w restauracje, hotele czy luksusowe pensjonaty. Z zewnątrz o tym, że pod ziemią mieszkają ludzie świadczą jedynie wystające jak grzyby kominy. Wartym uwagi zabytkiem Guadix jest także usytuowana w samy sercu miasta okazała trójnawowa katedra św. Marii (Catedral Santa Maria de la Encarnación. Świątynia ta wzniesiona została w 1510 roku w miejscu dawnego meczetu. Rozbudowa katedry trwała praktycznie aż do końca XVIII wieku. Jej monumentalna fasada, zawiera obok barokowych zdobień także pierwsze wczesnoklasycystyczne elementy architektoniczne. We wnętrzu świątyni przechowywany jest relikwiarz ze szczątkami św. Torcuato, jednego z siedmiu misjonarzy wysłanych przez św. Piotra i św. Pawła do Hiszpanii. Pozostałe ważne zabytki Guadix to m.in. Palacio de Peñaflor, wzniesiona w XI wieku przez Maurów okazała twierdza Alcazaba de Guadix, wybudowany w miejscy starego meczetu klasztor Santiago (Iglesia y Convento de Santiago) oraz pozostałości obwarowań miejskich.

Ciekawostki

  • Nazwa Guadix pochodzi z arabskiego "Wadi Ash" i oznacza rzekę Ash;
  • W Guadix urodził się Pedro de Mendoza (1487-1537), słynny hiszpański konkwistador i kolonizator Ameryki Południowej oraz założyciel Buenos Aires w Argentynie;
  • Guadix uznawane jest za kolebkę hiszpańskiego chrześcijaństwa, ponieważ jego mieszkańcy podobno zostali cudownie nawróceni przez świętego Torcuata.

mail