Eleusis

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Attyka
GPS: N: 38°2'26.40", E: 23°32'15.83"
Eleusis - panorama
Eleusis znane także pod nazwą Elefsina to miasto w Grecji, położone w Attyce nad brzegiem malowniczej zatoki Kolpos Elefsinas (Morze Egejskie). Jednym z ciekawszych zabytków są tu pozostałości starożytnego miasta będącego niegdyś ważnym ośrodkiem kultu bogini ziemi, urodzaju i rolnictwa Demeter oraz jej córki Persefony. Słynny "Hymn Do Demeter" z VII wieku p.n.e. zawiera opis porwania Persefony przez jej ojca Hadesa i odzyskanie jej przez Demeter. Prawdę o porwaniu wyjawił zrozpaczonej matce bóg słońca Helios. Obrażona Demeter udała się do Eleusis, gdzie została przyjęta w pałacu Keleusa. Pozostając w żałobie, przestała troszczyć się o urodzaje zbóż. Ziemię nawiedziła klęska głodu i ludzie zaprzestali składania ofiar bogom. Zeus nakazał Hadesowi zwracać matce Persefonę na sześć miesięcy w ciągu roku. Gdy córka powracała, uradowana Demeter przyozdabiała ziemię kwiatami i rozpoczynała się wiosna. Wydarzenie to zapoczątkowało najważniejsze misteria Grecji, czyli święto, podczas którego w obecności kapłana można było dostąpić wtajemniczenia. Co się działo w jego trakcie, dziś można się jedynie domyślać. Zgodnie z mitem, myślą przewodnią obrzędu było twierdzenie, że człowiek, jest nieśmiertelny i nie umiera całkowicie. Uczciwi i pobożni, niezależnie od stanu i pochodzenia (nawet niewolnik), będą szczęśliwie "żyć" po śmierci. Wiadomo, że wtajemniczenie pozwalało na oglądanie i uczestniczenie w świętym dramacie w świątyni eleuzyjskiej zwanej Telesterionem (budynek teatralny). Jak głoszą legendy w noc misteriów mogło dochodzić nawet do cudów. Wtajemniczenia mógł dostąpić każdy bez względu na status społeczny (wolni i niewolnicy), płeć czy pochodzenie. Misteria eleuzyjskie ustanowione zostały około VIII wieku p.n.e. i organizowane były przez ponad 1000 lat.
Dziś o dawnej świetności Eleusis przypominają ruiny Wielkich Propylejów i Małych Propylejów (bram w murze otaczającym miejsce kultu), relikty dawnych zabudowań oraz Jaskinia Plutona (mityczne wejście do świata podziemnego). Z czasów rzymskich zaś, zachował się olbrzymi wizerunek cesarza (najprawdopodobniej Marka Aureliusza).

Eleusis - Plan

Ciekawostki
- Słowo Eleusis oznacza "miejsce szczęśliwego przybycia".
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Według liturgicznego kalendarza greckiego każdy kolejny dzień roku przynależy innemu świętemu, ku czci którego (przy kościele, któremu patronuje) odbywają się tradycyjne uroczystości zwane panigiri.
Reklama
Polub nas