Ruiny Zamku w Wenecji

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Miejscowość: Wenecja
Strona Internetowa: www.zamekwenecja.pl
GPS: N: 52°47'52.00", E: 17°44'59.00"
Ruiny Zamku w Wenecji - panorama

Wenecja to niewielka miejscowość w środkowo-północnej Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), położona koło Żnina na przesmyku jezior: Biskupińskiego, Weneckiego i Skrzynka. Jednym z ciekawszych zabytków są tu pozostałości średniowiecznego zamku. Warownia ta wzniesiona została w połowie XIV wieku na polecenie wielkopolskiego możnowładcy Mikołaja Nałęcza z Chomiąży określanego także mianem Krwawego Diabła Weneckiego. Przydomek ten uzyskał z powodu niezwykłej pazerności i bezwzględności wobec przeciwników politycznych. Wielokrotnie pustoszył dobra arcybiskupów gnieźnieńskich na Pałukach, przez co wszedł w konflikt z metropolitą Bodzantą. Zamek zbudowany został w czasach Kazimierza Wielkiego (1310-1370) w ramach wielkiej akcji fortyfikacji Polski. Ponadto twierdza kontrolowała także przebiegający tędy w owym czasie ważny szlak handlowy łączący Żnin z Gnieznem. Po śmierci Nałęcza, warownia przeszła w ręce rodziny Pomianów, a 1420 roku zamek stał się własnością archidiecezji gnieźnieńskiej, która utworzyła w nim więzienie dla księży. Warownia nie funkcjonowała zbył długo bowiem już pod koniec XV wieku została opuszczona i rozebrana. Do czasów obecnych zachowały się jedynie fragmenty murów obronnych oraz dziedziniec. W sąsiedztwie zamku urządzona została wystawa średniowiecznych machin oblężniczych (jedna z największych na świecie). Niektóre katapulty są interaktywne i służą do prowadzenia unikalnych lekcji żywej historii oraz warsztatów historycznych.

Architektura

Zamek powstał na planie kwadratu o boku długości 33 metrów. Otaczał go ceglany mur wzniesiony na kamiennych fundamentach wsparty skarpami. W północno-wschodnim narożniku znajdowała się kilkukondygnacyjna, czworoboczna wieża, która pełniła funkcje obserwacyjno-obronne. Główny budynek mieszkalny wzniesiono wzdłuż całego zachodniego muru. Wjazd na dziedziniec prowadził drewnianą kładką oraz mostem zwodzonym od strony południowej. Całe założenie otoczone zostało głęboką fosą której brzegi umocniono drzewem.

Ciekawostki

  • Według miejscowych legend do właśnie na zamku w Wenecji testowano bombardy (armaty) przed słynną bitwą pod Grunwaldem.

Ceny biletów
- normalny: 10 PLN
- ulgowy: 8 PLN
Godziny otwarcia
- od 1 maja do 30 października codziennie w godz.: 9:00-18:00
- od 1 listopada do 30 kwietnia codziennie (poza dniami świątecznymi) w godz.: 9:00-14:00
Zdjęcia [2]
Ruiny Zamku w Wenecji
Zamki i pałace ziomal· 1412
Ruiny Zamku w Wenecji
Zamki i pałace ziomal· 1376
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku nowy sejm uchwalił ustawę wprowadzającą nową walutę. Zaczęto także zastanawiać się nad jej nazwą. Rozważano różne opcje takie jak m.in. lech czy pol. Ostatecznie zdecydowano się na złotego z uwagi na to, że waluta została oparta na parytecie złota. Wartość 1 złotego ustalono na 9/31 grama, czyli około 0,29 uncji czystego złota.
Reklama
Polub nas