Pałac w Otwocku Wielkim

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Mazowieckie
Miejscowość: Otwock Wielki
Strona Internetowa: otwock.mnw.art.pl
GPS: N: 52°2'29.44", E: 21°14'41.35"
Pałac w Otwocku Wielkim
Pałac w Otwocku Wielkim - panorama

Otwock Wielki to niewielka miejscowość w centralnej Polsce, położona na prawym brzegu Wisły, około 30 km w kierunku południowo-wschodnim od centrum Warszawy na terenie mikroregionu etnograficznego Urzecze. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na sztucznej wyspie na terenie malowniczego parku okazały późnobarokowy pałac magnacki. Rezydencja ta wzniesiona została w drugiej połowie XVII wieku na polecenie ówczesnego marszałka nadwornego koronnego i dyplomatę Kazimierza Ludwika Bielińskiego. Całość zaś, otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym. Nie wiadomo dokładnie kto był głównym architektem całego założenia, późnobarokowa bryła budowli jak i niektóre elementy rzeźbiarskie przypominają styl Tylmana z Gameren. W 1713 roku rezydencję odziedziczył syn Kazimierza Bielińskiego - Franciszek, późniejszy marszałek wielki koronny, który za zasługi dla Warszawy został patronem głównej arterii miasta - Marszałkowskiej. W 1757 roku przeprowadzona została gruntowna renowacja posiadłości w czasie której dokonano także kilka zmian architektonicznych. Zlikwidowano wówczas zewnętrzne schody, wybudowano wewnętrzną klatkę schodową, nadbudowano wieże, zmieniono i znacznie ubogacono wystrój wnętrz. Pod koniec XVIII wieku pałac w Otwocku oddany został w zastaw kasztelanowi Jackowi Jezierskiemu, sławnemu publicyście czasów Stanisława Augusta. Po jego śmierci i upadku Rzeczypospolitej zaniedbana rezydencja zaczęła popadać stopniowo w coraz większą ruinę. W latach dwudziestych XIX wieku posiadłość przejął Józef Kurtz, które zlecił jej renowację. W czasie I wojny światowej w pałacu stacjonowały wojska niemieckie, które zniszczyły i zrabowały doszczętnie jego wnętrza wnętrza. Podczas kolejnej wojny zaś zniszczony został pałacowy folwark. Po wojnie zrujnowany obiekt przejęło państwo i już w 1946 rozpoczęto pierwsze prace konserwatorskie. Odbudowa pałacu trwała do 1958 roku. Obecnie w jego murach znajduje się Muzeum Wnętrz stanowiące oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ciekawostki

  • W 1705 roku w pałacu odbyło się spotkanie króla Augusta II Mocnego (1670-1733) z carem Piotrem I Wielkim (1672-1725) na którym podobno wysunięty został pomysł rozbioru Rzeczypospolitej;
  • W czasie stanu wojennego w pałacu internowany był Lech Wałęsa.

Ceny biletów
- ulgowy: 8 PLN
- normalny: 12 PLN
- rodzinny (maks. 6 osób): 32 PLN
- dzieci do 7. roku życia - wstęp bezpłatny
Godziny otwarcia
- od początku kwietnia do końca października od czwartku do niedzieli w godz. 10:00-16:00 (poniedziałek, wtorek i środa pałac jest zamknięty)
Zdjęcia [8]
Pałac w Otwocku Wielkim
Zamki i pałace Jarko· 1882
Pałac w Otwocku Wielkim
Zamki i pałace Jarko· 1764
Pałac w Otwocku Wielkim
Zamki i pałace Jarko· 1872
Pałac w Otwocku Wielkim
Zamki i pałace Jarko· 1790
Pałac w Otwocku Wielkim
Zamki i pałace Jarko· 1825
Pałac w Otwocku Wielkim
Zamki i pałace Jarko· 1784
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1771 roku zaledwie 40% ludności I Rzeczpospolitej posługiwała się językiem polskim. Zamożna szlachta bardzo często mówiła lepiej po francusku czy włosku. Pojęcie narodu polskiego w tym czasie nie istniało, nie istniały bowiem w Europie państwa narodowe. Nowoczesny nacjonalizm pojawił w całej swojej krasie dopiero w XIX wieku.
Polub nas