Most Jana Stacha w Znamirowicach - panorama

Znamirowice to niewielka miejscowość w południowej Polsce, położona nad Jeziorem Rożnowskim, około 15 km w kierunku północnym od Nowego Sącza. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowany w pobliżu brzegu jeziora kamienny Most Jana Stacha zwany także Mostem Mocarza. Jest to największa tego typu kamienna budowla na świecie, która wzniesiona została siłami jednego tylko człowieka. Most wybudowany został w całości z piaskowca w latach 1968-1971 i ma 13 m wysokości, 7,5 m szerokości oraz 20 m długości. Przeprawa spina zbocza głębokiego na 10 metrów jaru, którego dnem płynie niewielki strumień wpadający do jeziora. Budowniczym tej nietypowej przeprawy był miejscowy rolnik Jan Stach. Budowę mostu wymusiła skomplikowana sytuacja rodziny rolnika, która po budowie zapory na Dunajcu w wyniku rozrastającego się zalewu została niemal odcięta od reszty świata. Rodzina Stachów zmuszona została do korzystania z drogi prowadzącej przez grunty sąsiadów. Rolnik jednak uniósł się honorem i początkowo przeprawiał się przez jezioro łodzią. W końcu, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku postanowił zbudować most, który miał go uniezależnić od łaski sąsiadów. Mimo negatywnej ekspertyzy inżynierów Stach przystąpił do pracy i w ciągu zaledwie trzech lat wzniósł konstrukcję na miarę rzymskich akweduktów. Przeprawa okazała się na tyle solidna, że nie groźny jej nawet strumień który w czasie roztopów wiosennych potrafi zmienić się w rwącą rzekę. Most jest na tyle duży, że bez problemu mogą się na nim minąć dwa duże samochody. Co więcej pan Jan wybudował dodatkowo pół kilometra drogi do swojego gospodarstwa, a dokonał tego wszystkiego, będąc już człowiekiem w sile wieku.

Ciekawostki

  • W roku 1971 Jerzy Jaraczewski nakręcił o Janie Stachu i budowanym przez niego moście film pod tytułem Wznoszę Pomnik;
  • Jan Stach zmarł w 2011 roku, w wieku 93 lat. Wkrótce potem na moście umieszczona została pamiątkowa tablica przybliżająca postać budowniczego mostu;
  • Wyczyn Jana Stacha opisany został także dokładnie przez Jacka Turka w książce zatytułowanej "Jan Stach twórca największego kamiennego mostu. Historia prawdziwa".

mail

Multimedia