Schiedam - panorama

Schiedam to miasto w zachodniej Holandii, położone nad rzekami Schie i Nową Mozą (Nieuwe Maas), około 10 km w kierunku zachodnim od Rotterdamu. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku, kiedy to na rzece Schie wybudowana zastała tama mające chronić okoliczne poldery przed zalaniem przez morze. Wkrótce potem zawiązała się tu niewielka osada, która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W XVII wieku w Schiedam wybudowana została pierwsza gorzelnia w której produkowano słynny gin Jenever (zwany potocznie jałowcówką). Niezwykła popularność tego trunku (niegdyś wykorzystywany był on głownie w medycynie) spowodowała, że bardzo szybko miasto stało się ważnym ośrodkiem gorzelniczym w tej części Europy. W 1880 roku w Schiedam działało blisko 400 gorzelni oraz 20 wiatraków w których wytwarzane było zborze do produkcji alkoholu. W późniejszym czasie w wyniku rosnącej konkurencji oraz postępu technologicznego miasto utraciło prymat największego producenta jałowcówki. Obecnie Schiedam stanowi część zespołu miejskiego Rotterdamu.

Zwiedzanie

W Schiedam zachowało się opasane dwoma pierścieniami kanałów zabytkowe centrum. Jego serce stanowi Grote Markt (Wielki Rynek), który zdobi okazały budynek Starego Ratusza (Oude Stadhuis). Budowla ta wzniesiona została w XVI wieku, a jej fasadę zdobi oryginalny fronton i kamienny portal z herbem miasta. W sąsiedztwie rynku znajduje się niewielki plac na którym wznosi się imponująca bazylika św. Jana (Grote of Sint-Janskerk). Jego budowa rozpoczęta została w XIII wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na doskonale zachowanie drewniane sklepienie oraz XVIII wieczne organy. Pozostałe ważne zabytki Schiedam to m.in. pozostałości średniowiecznego zamku Huis te Riviere, XIX wieczna neogotycka bazylika św. Lidwiny (Basiliek van de H. Liduina en Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans), kościół św. Jana Chrzciciela (De Sint Johannes) oraz cenione przez miłośników sztuki współczesnej Stedelijk Museum (Muzeum Miejskie). W Schiedam zachował się także zespół pięciu ogromnych wiatraków z największym na świecie potężnym młynem zwanym De Noord. W swoim obecnym kształcie powstał on na początku XIX wieku w miejscy starego drewnianego wiatraka. Cała konstrukcja ma przeszło 33 metry wysokości. Z racji swoich rozmiarów De Noord w czasie II wojny światowej wykorzystywany był przez pilotów jako punkt orientacyjny.

Ciekawostki

  • Schiedam znane jest z produkcji ginu Jenever, który wytarza się z melasy z dodatkiem szyszkojagód jałowca pospolitego.

mail

Multimedia