Kołobrzeg

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Zachodniopomorskie
Strona Internetowa: www.kolobrzeg.pl
GPS: N: 54°10'33.81", E: 15°34'35.14"
Kołobrzeg
Kołobrzeg - panorama

Kołobrzeg to miasto w północno-zachodniej Polsce, położone u ujścia rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej (Morze Bałtyckie). Historycznie miasto leży na Pomorzu Zachodnim, gdzie związany był z biskupim księstwem kamieńskim. Początki Kołobrzegu sięgają drugiej połowy IX wieku, kiedy to w pobliżu obecnego miasta zawiązała się niewielka osada utrzymująca się głownie z dzięki wytwarzaniu soli. W czasach Mieszka I (945-992) gród został rozbudowany i otoczony wałami obronnymi. Na początku XI wieku Bolesław I Chrobry (967-1025) założył tu biskupstwo, które funkcjonowało tu zaledwie niespełna dwie dekady. W XIII stuleciu Kołobrzeg dostał się pod kuratelę biskupów kamieńskich, w 1138 roku (po śmierci Bolesława III Krzywoustego) miasto stało się częścią Księstwa Pomorskiego. W 1255 roku książę dymiński Warcisław III (1211-1264) i biskup kamieński na północ od osady założyli nowe miasto na prawie nadając mu od razu prawa miejskie. W XIV wieku Kołobrzeg stał się częścią Hanzy (związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). W 1653 roku miasto zostało zajęte przez brandenburczyków, którzy przekształcili je w twierdzę. Na początku XIX wieku Kołobrzeg był bezskutecznie przez dłuższy czas oblegany przez wojska Napoleona. Wydarzenie to w Prusach urosło do rangi legendy, a hrabia pruski i komendant twierdzy Major Gneisenau otrzymał awans na podpułkownika i zyskał znaczną sławę jako dowódca. Pod koniec XIX stulecia decyzją króla Prus miasto utraciło status twierdzy, czego konsekwencją była rozbiórka fortyfikacji. Ciężki okres Kołobrzeg przeżywał pod koniec II wojny światowej, kiedy to w wyniku działań zbrojnych w gruzach lego blisko 90% zabudowy miasta. Po wojnie część zabytków została odrestaurowana, w miejscu pozostałych zaś wybudowano wiele bloków z tzw. wielkiej płyty.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Kołobrzegu jest usytuowana w sąsiedztwie rynku okazała ceglana gotycka bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia ta wzniesiona została w XIV wieku w miejscu starego romańskiego kościoła św. Mikołaja. Rozbudowa bazyliki trwała przez dwa kolejne stulecia. W czasach nowożytnych w skutek działań wojennych świątynia była wielokrotnie grabiona i niszczona. Największe zniszczenia przyniosła II wojna światowa, w czasie której kościół stanowił ważny punkt obrony miasta. Po wojnie ruiny bazyliki przeznaczono do rozbiórki, jednak ostatecznie zdecydowano się na jej odbudowę. Dziś kościół stanowi także ważny przystanek na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Pozostałe ważne zabytki Kołobrzegu to m.in. Baszta Lontowa, wybudowany w latach 1829-1832 neogotycki budynek ratusza miejskiego, gmach kołobrzeskiej poczty, modernistyczny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Molo i latarnia morska

Kołobrzeg to także uzdrowisko oraz popularny letni ośrodek wypoczynkowy z szeroką piaszczystą plażą wzdłuż której ciągnie się Bulwar Jana Szymańskiego. W mieście znajduje się najdłuższe żelbetowe molo w Polsce ciągnące się na długości 220 metrów w głąb morza. Pierwszy pomost który stanowił zalążek obecnego mola wybudowano tu już pod koniec XIX wieku. Była to drewniana 100 metrowa konstrukcja w kształcie litery T na której końcu znajdowała się przystań dla małych żaglowców. Molo to zniszczone zostało całkowicie w czasie II wojny światowej. Obecna konstrukcja powstała w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Innym charakterystycznym nadmorskiego krajobrazu jest okazała latarnia morska. Podobnie jak molo wybudowano ją w miejscu starej konstrukcji wysadzonej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nową latarnię ustawiono w nieco innym miejscu, wykorzystując fundamenty starych zabudowań fortecznych.

Ciekawostki

  • W 2005 roku stylizowany wizerunek latarni morskiej w Kołobrzegu znalazł się na rewersie monety okolicznościowej NBP o nominale 2 zł.

Zdjęcia [18]
Kołobrzeg
Miasta malby· 1516
Kołobrzeg
Miasta malby· 1155
Kołobrzeg
Miasta malby· 1286
Kołobrzeg
Miasta malby· 1258
Kołobrzeg
Miasta malby· 1247
Kołobrzeg
Miasta malby· 1229
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Krynica Górska stanowiła najczęstszy temat obrazów polskiego malarza łemkowskiego pochodzenia i przedstawiciela prymitywizmu Nikofora. W tym znanym kurorcie jest dziś muzeum poświęcone temu nieszablonowemu artyście.
Reklama
Polub nas