Maastricht - panorama

Maastricht to miasto w południowej Holandii, położone nad rzeką Mozą w bezpośrednim sąsiedztwie belgijskiej granicy. Jego początki sięgają czasów prehistorycznych, kiedy to przy brodzie rzeki założona została niewielka osada. W późniejszym czasie wybudowano tu most oraz drogę łączącą Bavay i Tongeren, z Kolonią. Nazwa miasta Maastricht pochodzi od łacińskiego Trajectum ad Mosam lub Mosae Trajectum, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "przeprawa przez Mozę" i odnosi się do mostu nad rzeką zbudowanego przez Rzymian w okresie panowania Oktawiana Augusta. Wykopaliska archeologiczne wykazały, że tereny na których znajduje się Maastricht zamieszkiwane były nieprzerwanie od czasów rzymskich, co czyni je najstarszym miastem Holandii. W okresie wczesnego średniowiecza Maastricht stanowiło część Imperium Karolińskiego (terytorium zajmowanemu przez Franków od V wieku podczas koronacji Karola I Wielkiego na Świętego Cesarza Rzymskiego), a w późniejszym czasie przekształciło się w kondominium o podwójnej władzy, którym zarządzał książę-biskup Liège oraz księstwo Brabancji. Prawa miejskie Maastricht uzyskało w 1204 roku, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Strategiczne położenie miasta powodowało, że bardzo często toczone były o nie zacięte walki. Kilkukrotnie też zmieniało swoich właścicieli. Władali nim m.in. Hiszpanie, Francuzi i Holendrzy. Wokół miasta powstało wiele obwarowań z których część zachowała się do czasów obecnych. Maastricht oddzielone jest od reszty kraju wąskim, 13 kilometrowym przesmykiem, przez co miasto pozostawało w stałej izolacji od reszty kraju. Wynikiem tego są widoczne na każdym kroku wpływy innych kultur. Spacerując po mieście można odnieść wrażenie, że znajdujemy się to w Belgii, to w Niemczech, innym zaś razem w Holandii.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części stanowi gruntownie odrestaurowany rynek (Markt) na którym wznosi się okazały budynek ratusza miejskiego (Stadhuis). Budowla ta wybudowana została w 1664 roku według projektu znanego holenderskiego architekta Pietera Posta (1608-1669). Ratusz postawiono na planie kwadratu, co w ówczesnych czasach należało do rzadkości. Innym ważnym placem miasta jest Vrijthof przy którym znajduje się majestatyczna bazylika św. Serwacego (St. Servaasbasiliek). Jest to jedna z najstarszych romańskich budowli sakralnych w Europie. Najstarsze elementy kościoła pochodzą sprzed tysiąca lat, ale wiadomo z całą pewnością, że pierwszą murowaną kaplice Magnum Templum wzniesiono tu już w 550 roku. We wnętrzu świątyni znajduje się krypta z kaplicą i pomieszczeniem z grobem patrona miasta świętego Serwacego. W sąsiedztwie bazyliki znajduje się kolejny cenny zabytek Maastricht którym jest gotycki gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z charakterystyczną XV wieczną ceglaną wieżą. Pozostałe ważne zabytki Maastricht to m.in. wzniesiona na przełomie XI i XII wieku romańska bazylika Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza (Onze-Lieve-Vrouw Basilica), XIII wieczna brama miejska Helpoort, XVI wieczne kazamaty (Kazematten), pomnik d’Artagnana w Aldenhofpark, pozostałości średniowiecznych murów miejskich oraz usytuowane w północnej części miasta niewielkie wzgórze Sint-Pietersberg (171 metrów n.p.n.) na którym znajduje się XVIII wieczna twierdza oraz jaskinie i kopalnia piaskowca.

Ciekawostki

  • W 1992 roku w Maastricht Rada Europejska podpisała traktat tworzący Unię Europejską, który oficjalne wszedł w życie w listopadzie 1993 roku.

mail

Multimedia