Twierdza Naarden

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Bunkry, Twierdze
Prowincja: Holandia Północna
GPS: N: 52°17'46.51", E: 5°9'46.04"
Twierdza Naarden
Twierdza Naarden - panorama

Naarden to dawny, ufortyfikowany holenderski port morski, położony 19 km na południowy wschód od Amsterdamu. Jest to jedyna w Europie twierdza otoczona podwójnym pierścieniem fos oraz wałów obronnych. Fortyfikacje te powstały w drugiej połowie XVII wieku, czyli blisko sto lat po tym jak w czasie wojny holendersko-hiszpańskiej (1595-1609) Hiszpanie złupili i wymordowali ludność bezbronnego wówczas miasta. W czasie budowy twierdzy wykorzystano naturalne walory obronne tereny w postaci mokradeł czy innych przeszkód wodnych. Do otoczonego murami i bastionami miasta prowadzą trzy bramy. Zewnętrzny system fos i umocnień ma układ gwiaździsty, a wewnętrzny wraz z miastem bardzo często jest porównywany do żółwia. Oprócz ochrony miejscowej ludności zadaniem twierdzy miała być także ochrona pobliskiego Amsterdamu. Dziś Naarden uważane jest za jeden z ciekawszych zabytków obronnych nie tylko w samej Holandii, ale i całej Europie. Główną arterię Naarden stanowi Markstrat, przy której wznosi się monumentalny późnogotycki Grote Kerk (Wielki Kościół). Świątynia ta wzniesiona została na przełomie XIV i XV wieku i jako jedna z niewielu budowli przetrwała najazd Hiszpanów. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na kasetonowe sklepienie na którym zachowało się 20 unikatowych malowideł datowanych na drugą dekadę XVI wieku. W sąsiedztwie kościoła znajduje się wybudowany na początku XVI wieku renesansowy ratusz (Stadhuis). Budynek zdobi elegancki schodkowy szczyt oraz kunsztowna fasada. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Naarden to m.in. pomnik znanego czeskiego teologa i reformatora Jana Amosa Komenskiego (1592-1670), usytuowane w danych zabudowaniach klasztornych Muzeum Komenskiego (Comenius Museum), przypominający o dawnej masakrze miasta Dom Hiszpański (Het Spaanse Huis), Arsenał (Het Arsenaal) oraz Holenderskie Muzeum Fortyfikacji (Het Nederlands Vestingmuseum).

Ciekawostki

  • Charakterystyczny układ urbanistyczny Naarden jest bardzo dobrze rozpoznawalny z powietrza i w czasie II wojny światowej służył za punk orientacyjny dla alianckich bombowców powracających znad Niemiec.

Zdjęcia [7]
Twierdza Naarden
Bunkry, Twierdze Antresolka· 910
Twierdza Naarden
Bunkry, Twierdze Antresolka· 906
Twierdza Naarden
Bunkry, Twierdze Antresolka· 865
Twierdza Naarden
Bunkry, Twierdze Antresolka· 820
Twierdza Naarden
Bunkry, Twierdze Antresolka· 1011
Twierdza Naarden
Bunkry, Twierdze Antresolka· 965
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Holendrzy są najwyższym narodem na świecie. Przeciętny rodowity mieszkaniec Holandii ma około 183 cm wzrostu co oznacza, że jest on prawie 10 centymetrów wyższy niż przeciętny Polak czy Brytyjczyk.
Polub nas