Muzeum Morskie w Den Helder (Marinemuseum)

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Prowincja: Holandia Północna
Miejscowość: Den Helder
Strona Internetowa: www.marinemuseum.nl
GPS: N: 52°57'46.00", E: 4°46'13.00"
Muzeum Morskie w Den Helder
Muzeum Morskie w Den Helder - panorama
Den Helder to niewielkie miasto w północno-zachodniej Holandii, położone nad cieśniną Marsdiep. Z uwagi na położenie na samym krańcu kraju nad brzegiem morza uczyniono z niego główną siedzibę marynarki wojennej (Willemsoord). Jedną z ciekawszych atrakcji Den Helder jest usytuowane na terenie starej stoczni Muzeum Morskie (Marinemuseum). Placówka ta założona została w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i za cel postawiła sobie dokładnie zobrazować każdy aspekt funkcjonowania holenderskiej floty. Obecnie na cały kompleks składa się kilka budynków oraz trzy łodzie. Goście zapoznać mogą się tu m.in. z rozwojem, budową oraz wyposażeniem holenderskich okrętów wojennych. Jest tu także wiele ekspozycji z których na uwagę zasługuje m.in. sala z modelami starych okrętów floty holenderskiej oraz wiernie zrekonstruowany okrętowy mostek nawigacyjny. Chlubą muzeum są trzy łodzie: pochodzący z okresu II wojny światowej trałowiec Abraham Crijssen, wybudowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku okręt podwodny Tonijn (Tuńczyk) oraz 150 letni drewniany okręt wojenny Scorpio.

Ciekawostki
- Każdego roku w lipcu w Den Helder obchodzone są hucznie Narodowe Dni Floty (Nationale Vlootdagen) w czasie których obejrzeć można z bliska holenderskie okręty wojenne.
Ceny biletów
- normalny: 8,50 EUR
- ulgowy (dzieci w wieku od 4 do 12 lat): 4,50 EUR
- dzieci do lat 3 wstęp wolny
Godziny otwarcia
- od listopada do kwietnia: wtorek-piątek w godz.: 10:00-17:00, sobota-niedziela w godz.: 12:00-17:00
- od maja do października poniedziałek-piątek w godz.: 10:00-17:00, sobota-niedziela w godz.: 12:00-17:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Holendrzy są najwyższym narodem na świecie. Przeciętny rodowity mieszkaniec Holandii ma około 183 cm wzrostu co oznacza, że jest on prawie 10 centymetrów wyższy niż przeciętny Polak czy Brytyjczyk.
Reklama
Polub nas