Muzeum Morskie w Den Helder (Marinemuseum)

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Prowincja: Holandia Północna
Miejscowość: Den Helder
Strona Internetowa: www.marinemuseum.nl
GPS: N: 52°57'46.00", E: 4°46'13.00"
Muzeum Morskie w Den Helder
Muzeum Morskie w Den Helder - panorama

Den Helder to niewielkie miasto w północno-zachodniej Holandii, położone nad cieśniną Marsdiep. Z uwagi na położenie na samym krańcu kraju nad brzegiem morza uczyniono z niego główną siedzibę marynarki wojennej (Willemsoord). Jedną z ciekawszych atrakcji Den Helder jest usytuowane na terenie starej stoczni Muzeum Morskie (Marinemuseum). Placówka ta założona została w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i za cel postawiła sobie dokładnie zobrazować każdy aspekt funkcjonowania holenderskiej floty. Obecnie na cały kompleks składa się kilka budynków oraz trzy łodzie. Goście zapoznać mogą się tu m.in. z rozwojem, budową oraz wyposażeniem holenderskich okrętów wojennych. Jest tu także wiele ekspozycji z których na uwagę zasługuje m.in. sala z modelami starych okrętów floty holenderskiej oraz wiernie zrekonstruowany okrętowy mostek nawigacyjny. Chlubą muzeum są trzy łodzie: pochodzący z okresu II wojny światowej trałowiec Abraham Crijssen, wybudowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku okręt podwodny Tonijn (Tuńczyk) oraz 150 letni drewniany okręt wojenny Scorpio.

Ciekawostki

  • Każdego roku w lipcu w Den Helder obchodzone są hucznie Narodowe Dni Floty (Nationale Vlootdagen) w czasie których obejrzeć można z bliska holenderskie okręty wojenne.

Ceny biletów
- normalny: 8,50 EUR
- ulgowy (dzieci w wieku od 4 do 12 lat): 4,50 EUR
- dzieci do lat 3 wstęp wolny
Godziny otwarcia
- od listopada do kwietnia: wtorek-piątek w godz.: 10:00-17:00, sobota-niedziela w godz.: 12:00-17:00
- od maja do października poniedziałek-piątek w godz.: 10:00-17:00, sobota-niedziela w godz.: 12:00-17:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Powódź jaka nawiedziła Holandię w 1570 roku, była najstraszliwszą klęską żywiołową w dziejach kraju. Niektórzy szacują, że fala powodziowa miała nawet 5 metrów głębokości.
Polub nas