Szklarska Poręba - panorama

Szklarska Poręba to miasto i zarazem popularny ośrodek turystyczny w południowo-zachodniej Polsce, położony w szerokiej dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki) rozdzielającej Karkonosze i Góry Izerskie. Zabudowa miasta rozproszona jest na malowniczych zboczach Szrenicy (1362 metry n.p.m.), Wysokiego Kamienia (1058 metrów n.p.m.) i Czarnej Góry (965 metrów n.p.m.). Historia osadnictwa w miejscu obecnego miasta związana jest poszukiwaczami srebra i złota oraz hutnictwem szkła. Pierwsza huta powstała tu już w XIV wieku (była to tez pierwsza huta w całych Sudetach). Z biegiem czasu wraz z eksploracją złóż oraz wylesianiem przemysł przesuwał się w coraz to wyższe partie gór. Zjawisko to określone zostało mianem tzw. "hut wędrujących". Przemysł szklarski był przez lata podstawą egzystencji większości mieszkających tu rodzin. Jednymi z osadników Szklarskiej Poręby byli także uciekinierzy religijni (głównie protestanci) z Czech, którzy założyli dzisiejszą dzielnicę Marysin. W XIX wieku do Szklarskiej Poręby zaczęli przyjeżdżać pierwsi turyści. Prawa miejskie Szklarska Poręba uzyskała w 1960 roku, a w 1998 roku wybrana została na Zimową Stolicę Programu III Polskiego Radia. Wtedy też na jednym ze skwerów utworzona została Aleja Trójkowych Gwiazd, gdzie dziennikarze Radiowej Trójki zamieścili odciski swoich ust które stanowią dla nich główne narzędzie pracy. Obecnie Szklarska Poręba stanowi jeden z najbardziej popularnych (obok Karpacza) ośrodków turystyczno-narciarskich w Karkonoszach. Na stokach Szrenicy znajduje się aż 13 km dobrze przygotowanych i oświetlonych nartostrad. Panują tu także bardzo korzystne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Wokół Szklarskiej Poręby, a także w samym mieście znajduje się także przeszło 200 km oznakowanych tras rowerowych o różnym stopniu trudności.

Zwiedzanie

W Szklarskiej Porębie znajduje się także kilka ciekawych zabytków oraz muzeów. Najciekawsze z nich to m.in. XVII wieczny Kościół Matki Boskiej Różańcowej, wybudowany w latach 1775-1766 poewangelicki kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, XIX wieczny młyn św. Łukasza (obecnie hotel i restauracja Złota Jama), Muzeum Karkonoskie w domu Hauptmannów, Leśna Huta oraz usytuowane w willi przy ulicy Kilińskiego 20 prywatne Muzeum Mineralogiczne.

Klimat

W Szklarskiej Porębie panuje specyficzny korzystny mikroklimat porównywalny do warunków jakie spotkać można w alpejskich wioskach położonych na wysokościach 2000 metrów n.p.m. Częste wiatry oraz ukształtowanie terenu doprowadzają do bardzo szybkiej wymiany mas powietrza. Klimat ten bardzo często wykorzystywany jest przez polskich kadrowiczów, którzy przyjeżdżają tu na obozy kondycyjne.

Ciekawostki

  • W 1947 roku podczas narady partii komunistycznych i robotniczych w Szklarskiej Porębie utworzono Kominform, organizację międzynarodową zrzeszającą europejskie partie komunistyczne. W 1955 roku został on zastąpiony przez Układ Warszawski a rok później został oficjalnie rozwiązany.

mail