Pałac w Šilheřovicach (Zámek Šilheřovice)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Morawsko-Śląski
Miejscowość: Šilheřovice
Strona Internetowa: www.zameksilherovice.cz
GPS: N: 49°55'33.27", E: 18°16'27.79"
Pałac w Šilheřovicach
Pałac w Šilheřovicach - panorama

Šilheřovice to niewielka miejscowość w północnych Czechach, położone na terenie Wzgórza Hulczyńskiego w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy (2 km od przejścia granicznego w Chałupkach). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na terenie malowniczego parku okazały pałac (Zámek Šilheřovice). Rezydencja ta wybudowana została na przełomie XVIII i XIX wieku na polecenie Jana Fryderyka von Einchendorffa. Pałac powstał w miejscu starej zniszczonej średniowiecznej warowni. W 1845 roku posiadłość stała się własnością barona von Rothschilda, pochodzącego z wiedeńskiej linii znanej żydowskiej rodziny bankierów. W czasie jego rządów rezydencja została przebudowana w ówcześnie modnym neobarokowym stylu. Całość zaś otoczona została malowniczym angielskim parkiem krajobrazowym na terenie którego wybudowano liczne fontanny oraz pałacyk myśliwski. W rękach Rothschildów pałac pozostawał aż do wybuchu II wojny światowej. Obecnie w gruntownie odrestaurowanej rezydencji mieści się szkoła hotelarska, klub golfowy oraz przeznaczone pod wynajem sale bankietowe.

Ciekawostki

  • W 1892 roku gościem na wielkim polowaniu u Rothschildów w Šilheřovicach był hrabia Potocki. Zabito wówczas m.in. 990 zajęcy i 1620 bażantów.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując w Czechach po Morawach warto zaopatrzyć się w Paszport Winiarski. Dokument ten wydaje Wolna Republika Krowiej Góry w Boreticach, zaś zadaniem posiadacza tego dziwnego dokumentu jest zbieranie pieczątek ze wszystkich piwnic w wiosce. Trzeba mieć jednak do tego mocną głowę, gdyż odwiedzanie każdej z piwnic wiąże się degustacją miejscowego wina.
Polub nas