Enkhuizen

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Holandia Północna
GPS: N: 52°42'13.32", E: 5°17'30.80"
Enkhuizen
Enkhuizen - panorama

Enkhuizen to niewielkie miasto portowe w północnej Holandii, położone nad brzegiem jeziora IJsselmeer, około 20 kilometrów w kierunku wschodnim od centrum Hoorn. W okresie średniowiecza był to jeden najprężniej rozwijających się holenderskich portów. Miejscowi kupcy czerpiąc ogromne zyski z połowu śledzi oraz wymianie handlowej stworzyli jedną z największych flot rybackich w kraju. Miejscowi wytrawni żeglarze zaś, stanowili nierzadko ponad połowę załóg na statkach Holenderskich Kompanii Wschodnioindyjskiej czy Zachodnioindyjskiej. Okres prosperity trwał aż do XVIII wieku, kiedy to w wyniku m.in. zamuleniu zatoki miasto mocno podupadło stając się drugorzędnym holenderskim portem. Obecnie o dawnej świetności Enkhuizen przypomina gruntownie odrestaurowane stare miasto

Zwiedzanie

Reprezentacyjną arterie Enkhuizen stanowi wyłączona z ruchu o przecinająca niemal całe stare miasto ulica Westerstraat. Na jej zachodnim krańcu znajduje się okazały trójnawowy Westerkerk (Kościół Zachodni). Świątynia ta wzniesiona została w XV wieku i reprezentuje styl gotycki. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewniana XVI wieczną ambonę z płaskorzeźbami Mojżesza wykonaną przez Johannesa de Dopera. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Enkhuizen to m.in. stanowiąca pozostałość dawnych fortyfikacji XVI wieczna wieża strażnicza Drommedaris, budynek ratusza miejskiego, brama miejska Koepoort, gotycki Zuiderkerk (Kościół Południowy) oraz przypominające o dawnych czasach i nierozerwalnym związku miasta z morzem rozległe Zuiderzeemusuem (Muzeum Morza Południowego). Jedną z letnich atrakcji Enkhuizen jest prom wycieczkowy, którym można się wybrać na przejażdżkę po IJsselmeer odwiedzając przy okazji miasta Stavoren i Urk.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kawiarnie mają w Holandii długie i bogate tradycje. Przyjmuje się że pierwszy bar (będący protoplastą przyszłych kawiarni) powstał w Amsterdamie już w XIII wieku. Holenderskie kawiarnie niosą niemal taką samą wartość kulturową jak muzea czy galerie, wież wizyta w jednej z nich powinna znaleźć się w każdym programie wycieczki po kraju. Kawę zaparza się tu przeważnie w filiżance, a nie w ekspresie. Kawiarnie są ucieleśnieniem holenderskiego terminu gezelligiheid, oznaczającego przytulność lub serdeczność.
Reklama
Polub nas