Enkhuizen

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Holandia Północna
GPS: N: 52°42'13.32", E: 5°17'30.80"
Enkhuizen
Enkhuizen - panorama

Enkhuizen to niewielkie miasto portowe w północnej Holandii, położone nad brzegiem jeziora IJsselmeer, około 20 kilometrów w kierunku wschodnim od centrum Hoorn. W okresie średniowiecza był to jeden najprężniej rozwijających się holenderskich portów. Miejscowi kupcy czerpiąc ogromne zyski z połowu śledzi oraz wymianie handlowej stworzyli jedną z największych flot rybackich w kraju. Miejscowi wytrawni żeglarze zaś, stanowili nierzadko ponad połowę załóg na statkach Holenderskich Kompanii Wschodnioindyjskiej czy Zachodnioindyjskiej. Okres prosperity trwał aż do XVIII wieku, kiedy to w wyniku m.in. zamuleniu zatoki miasto mocno podupadło stając się drugorzędnym holenderskim portem. Obecnie o dawnej świetności Enkhuizen przypomina gruntownie odrestaurowane stare miasto

Zwiedzanie

Reprezentacyjną arterie Enkhuizen stanowi wyłączona z ruchu o przecinająca niemal całe stare miasto ulica Westerstraat. Na jej zachodnim krańcu znajduje się okazały trójnawowy Westerkerk (Kościół Zachodni). Świątynia ta wzniesiona została w XV wieku i reprezentuje styl gotycki. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewniana XVI wieczną ambonę z płaskorzeźbami Mojżesza wykonaną przez Johannesa de Dopera. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Enkhuizen to m.in. stanowiąca pozostałość dawnych fortyfikacji XVI wieczna wieża strażnicza Drommedaris, budynek ratusza miejskiego, brama miejska Koepoort, gotycki Zuiderkerk (Kościół Południowy) oraz przypominające o dawnych czasach i nierozerwalnym związku miasta z morzem rozległe Zuiderzeemusuem (Muzeum Morza Południowego). Jedną z letnich atrakcji Enkhuizen jest prom wycieczkowy, którym można się wybrać na przejażdżkę po IJsselmeer odwiedzając przy okazji miasta Stavoren i Urk.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Trudno sobie wyobrazić życie i poruszanie się po Holandii bez roweru. Na 15 milionów obywateli przypada tu aż 11 milionów rowerów. Na miłośników pedałowania czeka tu rozległa sieć ścieżek rowerowych, oznakowane szlaki oraz mnóstwo dróżek wiodących przez lasy lub na poldery. W Holandii rower można wypożyczyć praktycznie w każdym mieście i na każdej stacji kolejowej.
Polub nas