Monselice

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Wenecja Euganejska
GPS: N: 45°14'30.30", E: 11°45'3.50"
Monselice
Monselice - panorama

Monselice to niewielka miejscowość w północno-wschodnich Włoszech, położona na południowym krańcu parku przyrodniczego Wzgórz Euganejskich (Parco Regionale dei Colli Euganei), około 20 km w kierunku południowym od Padwy. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to osadnicy z Troi założyli tu jedną ze swoich kolonii. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu obóz warowny (castrum) zwany Mons Silicis (Kwarcytowe Góry). Wkrótce potem niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Po upadku Cesarstwa miasto kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in. Longobardowie, a także przez jakiś czas znajdowało się pod rządami Bizancjum. W XII stuleciu Monselice stanowiło niezależną komunę, a wiek później poparło Gibelinów przeciwko Gwelfom w walkach papiestwa z cesarzem Fryderykiem II. Wtedy też wybudowano w mieście zamek, który przetrwał do czasów obecnych. W XV wieku miasto wraz pobliską Padwą dostało się na kilka stuleci pod panowanie Republiki Weneckiej. W czasie ich rządów miejscowy zamek przejęty został przez wenecką rodzinę Marcello, której członkowie przekształcili go w okazałą rezydencję mieszkalną. W czasie wojen napoleońskich Monselice należało do Austrii, a w 1866 roki zostało wcielone do Królestwa Włoch.

Zwiedzanie

Serce Monselice stanowi Piazza Mazzini przy którym wznosi się okazała XIII wieczna wieża ratuszowa (Torre Civica), która w XVI wieku została przekształcona w wieżę zegarową. Kierując się od placu w górę ulicą Via al Santuario dojdziemy do okazałego średniowiecznego zamku (Castello di Monselice). Warownia ta wzniesiona została w XII stuleciu, a swój największy okres świetności przeżywała wiek później w czasach rządów przywódcy Gibelinów - Ezzelino III da Romano (1194-1259). Wtedy też wzniesiona została wieża zwana Torre Ezzeliniana. Obecnie w murach zamku ma swoją siedzibę muzeum regionalne. Pozostałe ważne zabytki Monselice to m.in. XVI wieczna Villa Nani-Mocenigo, XIII wieczny kościół św. Justyny (dawna katedra), wzniesiona w drugiej połowie XVI wieku Villa Duodo, kościół św. Marcina (Chiesa di San Martino) oraz szlak pielgrzymkowy siedmiu bazylik przy którym znajdują się kaplice odpowiadające siedmiu rzymskim bazylikom.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas