Zamek Tittmoning (Burg Tittmoning)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj związkowy: Bawaria
Miejscowość: Tittmoning
GPS: N: 48°3'38.00", E: 12°45'48.00"
Zamek Tittmoning - panorama

Tittmoning to niewielka miejscowość w południowo-zachodnich Niemczech, położona na lewym brzegu rzeki Salzach w bezpośrednim sąsiedztwie austriackiej granicy. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany na malowniczym wzgórzu (388 metrów n.p.m.) średniowieczny zamek (Burg Tittmoning). Warownia ta wzniesiona została w pierwszej połowie XIII wieku na polecenie ówczesnego arcybiskupa pobliskiego Salzburga - Eberharda von Regensberga (1170-1246). Zamek otoczony został głęboką fosą, a na jego dziedziniec można było dostać się jedynie przez most zwodzony. Swój obecny kształt budowla uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVII wieku. Wtedy to twierdza przekształcona w rezydencję letnią rezydencję arcybiskupów Salzburga. Obecnie w odrestaurowanym zamku znajduje się muzeum.

Ciekawostki

  • W czasie II wojny światowej na zamku funkcjonował obóz przejściowy w którym był przetrzymywany był m.in. Józef Padewski - biskup polskiej diecezji misyjnej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Niemcy nie mają zwyczaju przepuszczania kobiet w drzwiach ani nie całowania rąk na przywitanie. Należy więc uważać z okazywaniem Niemkom wylewnej sympatii.
Polub nas