Linköping

Szwecja
Kraj: Szwecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Östergötland
Strona Internetowa: www.visitlinkoping.se
GPS: N: 58°24'29.14", E: 15°37'3.80"
Linköping
Linköping - panorama

Linköping to miasto w południowo-wschodniej Szwecji, położone w pobliżu południowo-zachodniego brzegu jeziora Roxen. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. Niepełna wiek później rozpoczęto tu budowę katedry, a także założono klasztor który powierzony został opiece braci Franciszkanów. W 1598 roku w czasie wyprawy króla Zygmunta III Wazy (1566-1632) do Szwecji w obliczu jawnego buntu Karola Sudermańskiego pod Linköping stoczona została bitwa w której wojska Karola pokonały oddziały zbrojne Zygmunta. Wtedy też na rynku odbyła się seria egzekucji na żołnierzach i zwolennikach Zygmunta zwana potocznie "krwawą łaźnią". Na początku XVIII wieku miasto zostało strawione przez pożar, a w 1800 roku Linköping było świadkiem tzw. powstania gorzelniczego, w czasie którego miejscowa ludność protestowała przeciw wysokim cenom alkoholu. Obecnie Linköping to ważny ośrodek przemysłowy i akademicki regionu. Od 1975 roku w mieście działa uniwersytet, jako alternatywa i konkurencja dla uczelni w miastach Örebro i Västerås.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Linköping jest usytuowana w samym sercu najstarszej części miasta okazała katedra (Linköpings domkyrka). jej budowa rozpoczęta została w XII wieku w miejscu starej drewnianej kaplicy. Wtedy to powstała romańska trójnawowa bazylika o długości równej mniej więcej jednej trzeciej dzisiejszej budowli. W kolejnych wiekach świątynia była wielokrotnie rozbudowywana i powiększana, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XIX wieku. Wewnątrz katedry warto zwrócić uwagę na wykonaną z brązu XV wieczną chrzcielnicę, XVIII wieczną barokową ambonę, kaplicę biskupa Nicolausa Hermanna (ostatniego szwedzkiego katolickiego świętego), kamienny nagrobek Ture Bielke i jego żony oraz stanowiące częsty elementem wyposażenia szwedzkich świątyń drzewo życia ( rajskie drzewo, którego owoce darzyły nieśmiertelnością). Pozostałe ważne zabytki Linköping to m.in. znajdujący się w sąsiedztwie katedry XVI wieczny zamek (dawna siedziba biskupów), kościół św. Larsa (St Lars kyrka), Muzeum Regionalne, wybudowana w 1927 roku na rynku (Stora Torget) fontanna Folkunga oraz usytuowany w pobliżu miasta skansen (Gamla Linköping) w którym zgromadzono XIX wieczne regionalne zagrody, sklepy i warsztaty.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1915 roku w Sztokholmie urodziła się słynna szwedzka aktorka filmowa i teatralna Ingrid Bergman. Największą sławę przyniósł jej jeden z najsmutniejszych dramatów w historii kina zatytułowany Casablanca. Amerykański Instytut Filmowy sklasyfikował ją na czwartym miejscu na liście najlepszych aktorek w dziejach kina.
Reklama
Polub nas