Sanktuarium św. Józefa w Espaly-Saint-Marcel (Sanctuaire de St-Joseph de bon Espoir)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Owernia-Rodan-Alpy
Miejscowość: Espaly-Saint-Marcel
GPS: N: 45°2'51.92", E: 3°51'54.52"
Sanktuarium św. Józefa w Espaly-Saint-Marcel
Sanktuarium św. Józefa w Espaly-Saint-Marcel - panorama

Espaly-Saint-Marcel to niewielka miejscowość w środkowej Francji, położona nad rzeką Borne, około 2 km w kierunku zachodnim od Le Puy-en-Velay. Tym co przyciąga tu wielu pielgrzymów jest usytuowane w samym sercu miasteczka okazałe sanktuarium św. Józefa Dobrej Nadzie (Sanctuaire de St-Joseph de bon Espoir). Sanktuarium, a właściwie bazylika powstała w drugiej połowie XIX wieku na ruinach starej twierdzy (zniszczonej pod koniec XVI wieku) w której przechowywany i czczony był przez miejscową ludność wizerunek świętego Józefa. Co ciekawe w miejscu tym nigdy nie wydarzyły się żadne cuda czy objawienia, a jedynie osoby modlące się do świętego doznawały łask, a ich modlitwy były wysłuchane. W 1910 roku w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki na jednej z wulkanicznych skał wybudowano monumentalną statuę św. Józefa (statue monumentale de saint Joseph) tulącego Pana Jezusa. Jest to największy pomnik świętego na świecie. Ma on przeszło 22 metry wysokości (wraz z cokołem) i waży około 75 ton. Model statuy zatwierdził osobiście sam papież Pius X. W skład całego kompleksu sakralnego wchodzą także dwie skalne groty kapliczne, które do XIX wieku zamieszkiwane były przez ubogich ludzi. Każdego roku 19 marca (dzień św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny) i 1 maja (dzień św. Józefa patrona rzemieślników) do Espaly-Saint-Marcel przybywają tysiące pielgrzymów z całej Francji aby wziąć udział w procesjach.

Ciekawostki

  • W sanktuarium znajduje się obraz wykonany w 1966 roku przez polskiego artystę Zygmunta Dobrzyckiego zatytułowany Życie św. Józefa.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Polub nas