Greifswald

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Meklemburgia-Pomorze Przednie
GPS: N: 54°5'45.14", E: 13°22'53.12"
Greifswald
Greifswald - panorama

Greifswald to miasto w północno-wschodnich Niemczech, położone nad rzeką Ryck między Rugią a Uznamem. Założone zostało na przełomie XII i XIII wieku przez cystersów, którzy wybudowali tu klasztor. Prawa miejskie a co za tym idzie licznie przywileje oraz ulgi Greifswald otrzymał w 1250 roku z rąk księcia Warcisława III. Od 1296 mieszkańcy miasta byli zwolnieni ze służby w armii książąt pomorskich. Niespełna wiek później w Greifswald założony został (jeden z najstarszych na Pomorzu) uniwersytet. Do wojny trzydziestoletniej miasto stanowiło część Księstwa Pomorskiego, kiedy to dostało się w ręce Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a później Szwedów. W 1763 roku w Greifswaldzie założony został ogród botaniczny, a w 1815 roku miasto znalazło się w granicach prowincji Pomorze Królestwa Prus. Obecnie Greifswald wchodzi w skład Niemiec i stanowi popularny ośrodek naukowy. Jedną piątą populacji miasta stanowią studenci.

Zwiedzanie

Serce Greifswald stanowi niewielki rynek przy którym wznosi się barokowy (wcześniej gotycki) budynek ratusza miejskiego. Swój obecny kształt budowla uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVIII stuleciu. Kierując się na zachód dojdziemy do najwyższej budowli miasta jaką jest majestatyczna gotycka katedra św. Mikołaja (Dom St. Nikolai). Jej wieża wznosi się na wysokość 100 metrów. Świątynia wzniesiona została w drugiej połowie XIII wieku jako trzynawowy halowy kościół miejski z prosto zamkniętym prezbiterium w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego. Sto lat później budowla przebudowana została na bazylikę. Swój obecny neogotycki wystrój wnętrza katedra uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XIX stuleciu. Obecnie świątynia posiada status Hauptkirche, tzn. jest siedzibą biskupa lokalnego Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego. Pozostałe ważne zabytki Greifswaldu to m.in. Biblioteka miejska "Hans Fallada", wzniesiony w drugiej połowie XIII Kościół Mariacki (z uwagi na swój przysadzisty wygląd zwany "Grubą Marią"), dawny klasztor Franciszkanów (obecnie siedziba Pomorskiego Muzeum Regionalnego), gotycki kościół św. Jakuba (St.-Jacobi-Kirche), XIX wieczny most zwodzony w stylu holenderskim (Wiecker Brücke) oraz znajdujące się na obrzeżach miasta pozostałości klasztoru cysterskiego Eldena, w którym pochowano m.in. królewnę polską Annę Jagiellonkę (córkę Kazimierza Jagiellończyka).

Zdjęcia [8]
Greifswald
Miasta Antresolka· 655
Greifswald
Miasta Antresolka· 637
Greifswald
Miasta Antresolka· 609
Greifswald
Miasta Antresolka· 609
Greifswald
Miasta Antresolka· 628
Greifswald
Miasta Antresolka· 632
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pejoratywne określenie Niemców mianem "Szwaby" pochodzi od nazwy jednej z krain (Szwabia) wchodzących w skład tego kraju. W Polsce pojawiło się ono prawdopodobnie wraz z osadnikami, którzy przywędrowali niegdyś na tereny naszego kraju. Znacznie łatwiej wytłumaczyć jest pogardliwe określanie Niemców mianem "Szkop", które wywodzi się od dawnego polskiego słowa "skop" oznaczającego kastrowanego barana.
Polub nas