Alberobello

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Apulia
GPS: N: 40°46'60.00", E: 17°13'60.00"
Alberobello
Alberobello - panorama
Alberobello to niewielkie miasteczko w południowych Włoszech, położone około 50 km w kierunku południowo-wschodnim od Bari. Tym co przyciąga ty tysiące turystów z całego kraju jest największe skupisko domków typu trulli jakie spotkać można na terenie Apulii. Obecnie w mieście znajduje się przeszło 1400 trulli. Te charakterystyczne budowle są spadkiem po prehistorycznej technice budowlanej, zgodnie z którą kamienną konstrukcję wieńczył stożkowaty dach. Najstarsze trulli w Alberobello powstały prawdopodobnie już w XI wieku. Nie ma niestety na to żadnych dowodów ponieważ materiał, z którego powstały, bardzo łatwo ulegał zniszczeniu. Grube ściany tych niewielkich jednoizbowych domków i magazynów zapewniały chłód w upalne dni, a w czasie zimy chroniły przez mrozem. Nawet dziś niektórzy mieszkańcy nie używają klimatyzacji ani ogrzewania (choć w niektórych domkach można spotkać paleniska). Dla zachowania czystości każdego roku bieli się ściany. Mimo niezbyt luksusowych czy nawet komfortowych warunków części z trulii zaadaptowane zostało na hotele.

Zwiedzanie
Jedną z najstarszych budowli miasta jest trullo Siamese z nietypowym podwójnie szpiczastym dachem. Miejscowa legenda głosi, że dom ten należał niegdyś do dwóch braci którzy zakochali się w tej samej dziewczynie. Mimo że była obiecana starszemu z nich, to wybrała młodszego. Dowiedziawszy się o tym starszy brat wygnał obydwoje z domu. Jednak po jakimś czasie złagodniał i zezwolił młodszemu na powrót do domy i jego podział na dwie części. Inną ciekawą budowlą Alberobello jest wybudowany w pierwszej połowie XX wieku przez jednego z ostatnich mistrzów budownictwa typu trulli - kościół św. Antoniego.
W 1996 roku Alberobello wraz z całym regionem znanym z unikatowych form budownictwa - domów typu trulli zostało wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- Słowo trullo pochodzi od greckiego troullos oznaczającego kopułę.
Zdjęcia [12]
Alberobello
Miasta Zorda· 614
Alberobello
Miasta Zorda· 591
Alberobello
Miasta Zorda· 586
Alberobello
Miasta Zorda· 603
Alberobello
Miasta Zorda· 605
Alberobello
Miasta Zorda· 572
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wenecja jest jedynym na świecie miastem zbudowanym w całości na wodzie.
Reklama
Polub nas