Białowieża

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Podlaskie
GPS: N: 52°42'4.00", E: 23°52'0.00"
Białowieża
Białowieża - panorama
Białowieża to niewielka miejscowość we wschodniej Polsce (województwo podlaskie), położona nad rzeką Narewką (lewy dopływ Narwi) na terenie Puszczy Białowieskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Białowieskiego Parku Narodowego. Historia osadnictwa w tych rejonach sięga epoki kamienia, a najstarsze ślady obecności ludzkości pochodzą z neolitu (czyli mają blisko 5 tysięcy lat). Około 5 km od Białowieży znajduje się tzw. Stara Białowieża (uroczysko w Puszczy Białowieskiej) na terenie której odkryto ślady XI wiecznej słowiańskiej osady. Tutaj też znajdował się dwór myśliwski wielkiego księcia litewskiego Witolda (1354-1430), a później Zygmunta I Starego (1467-1548). Obecnie utworzona została tu ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich" stanowiąca część niebieskiego szlaku turystycznego wiodącego z Białowieży do Siemianówka. W zapiskach historycznych Białowieża pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z pierwszej połowy XVII wieku. Wtedy to znajdował się tu folwark oraz dwór królewski Władysława IV Wazy. Wkrótce potem wokół rezydencji zawiązała się niewielka osada, która w XVIII wieku rozrosła się w większy ośrodek. Wiadomo, że przed rozbiorami znajdowało się tu około 20 domostw. W zaborze rosyjskim miasto znajdowało się aż do 1915 roku, a po zakończeniu I wojny światowej na krótki okres czasu dostało się pod administrację Litewską. Ostatecznie na początku 1919 roku przyłączono je do Polski.

Zwiedzanie
Obecnie Białowieża to popularna miejscowość turystyczna stanowiąca doskonałą bazę wypadową do spacerów po Puszczy Białowieskiej. Z miasteczka startuje wiele oznakowanych szlaków turystycznych, zarówno pieszych, rowerowych jak i konnych. W Białowieży zachowało się także kilka zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m.in. wybudowana w 1895 roku prawosławna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, zaprojektowany w XIX wieku przez Waleriana Kronenberga - Park Pałacowy (sam pałac zaś rozebrany został w 1961 roku), wzniesiony w latach dwudziestych ubiegłego wieku neorenesansowy kościół katolicki św. Teresy z kaplicą św. Huberta (patron myśliwych), obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752 roku (najstarsza budowla Białowieży) oraz prywatny skansen w którym obejrzeć można zespół budownictwa drewnianego ludności ruskiej Podlasia.
Zdjęcia [24]
Białowieża
Miasta malby· 1085
Białowieża
Miasta malby· 941
Białowieża
Miasta malby· 966
Białowieża
Miasta malby· 1003
Białowieża
Miasta malby· 1005
Białowieża
Miasta malby· 906
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas