Białowieża

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Podlaskie
GPS: N: 52°42'4.00", E: 23°52'0.00"
Białowieża
Białowieża - panorama

Białowieża to niewielka miejscowość we wschodniej Polsce (województwo podlaskie), położona nad rzeką Narewką (lewy dopływ Narwi) na terenie Puszczy Białowieskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Białowieskiego Parku Narodowego. Historia osadnictwa w tych rejonach sięga epoki kamienia, a najstarsze ślady obecności ludzkości pochodzą z neolitu (czyli mają blisko 5 tysięcy lat). Około 5 km od Białowieży znajduje się tzw. Stara Białowieża (uroczysko w Puszczy Białowieskiej) na terenie której odkryto ślady XI wiecznej słowiańskiej osady. Tutaj też znajdował się dwór myśliwski wielkiego księcia litewskiego Witolda (1354-1430), a później Zygmunta I Starego (1467-1548). Obecnie utworzona została tu ścieżka edukacyjna "Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich" stanowiąca część niebieskiego szlaku turystycznego wiodącego z Białowieży do Siemianówka. W zapiskach historycznych Białowieża pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z pierwszej połowy XVII wieku. Wtedy to znajdował się tu folwark oraz dwór królewski Władysława IV Wazy. Wkrótce potem wokół rezydencji zawiązała się niewielka osada, która w XVIII wieku rozrosła się w większy ośrodek. Wiadomo, że przed rozbiorami znajdowało się tu około 20 domostw. W zaborze rosyjskim miasto znajdowało się aż do 1915 roku, a po zakończeniu I wojny światowej na krótki okres czasu dostało się pod administrację Litewską. Ostatecznie na początku 1919 roku przyłączono je do Polski.

Zwiedzanie

Obecnie Białowieża to popularna miejscowość turystyczna stanowiąca doskonałą bazę wypadową do spacerów po Puszczy Białowieskiej. Z miasteczka startuje wiele oznakowanych szlaków turystycznych, zarówno pieszych, rowerowych jak i konnych. W Białowieży zachowało się także kilka zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m.in. wybudowana w 1895 roku prawosławna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, zaprojektowany w XIX wieku przez Waleriana Kronenberga - Park Pałacowy (sam pałac zaś rozebrany został w 1961 roku), wzniesiony w latach dwudziestych ubiegłego wieku neorenesansowy kościół katolicki św. Teresy z kaplicą św. Huberta (patron myśliwych), obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752 roku (najstarsza budowla Białowieży) oraz prywatny skansen w którym obejrzeć można zespół budownictwa drewnianego ludności ruskiej Podlasia.

Zdjęcia [24]
Białowieża
Miasta malby· 1480
Białowieża
Miasta malby· 1271
Białowieża
Miasta malby· 1270
Białowieża
Miasta malby· 1367
Białowieża
Miasta malby· 1375
Białowieża
Miasta malby· 1233
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas