Kamienie ze Stenness (Standing Stones of Stenness)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Część: Szkocja
Miejscowość: Stenness
GPS: N: 58°59'38.33", W: 3°12'27.90"
Kamienie ze Stenness - panorama
Stenness to niewielka miejscowość w północnej Szkocji, położony w środkowej części wyspy Mainland stanowiącej część większego archipelagu Orkadów. W jej sąsiedztwie na południowym cyplu oddzielającym jezioro Loch of Stenness od Loch of Harray znajduje się grupa neolitycznych kamieni, których powstanie szacuje się na 3100 rok p.n.e. Megality te są dość wąskimi kamieniami o grubości około 300 mm z ostro zakończonymi, ukośnymi wierzchołkami. Cztery z nich (wysokie na 5 metrów) tworzyły niegdyś kamienny krąg złożony z dwunastu kamieni o średnicy 32 metrów. Całość zaś otoczona była rowem i wałem ziemnym. W czasie prac archeologicznych w centralnym punkcie kręgu (gdzie usytuowane były mniejsze kamienie) odnaleziono skremowane pozostałości kości zwierząt, węgiel drzewny oraz ceramikę. W 1999 roku Megality ze Stenness wraz z innymi neolitycznymi budowlami Orkadów zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- W jednym z megalitów zwanym "Kamieniem Odyna", wywiercono okrągłą dziurę, przez którą miejscowe pary podawały sobie ręce i składały przyrzeczenia. Służył on również innym rytuałom, a miejscowa ludność przez długi czas wierzyła w jego magiczną moc.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Reklama
Polub nas