Muzeum Ludowe w Sromowie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Łódzkie
Miejscowość: Sromów
Strona Internetowa: www.muzeumludowe.pl
GPS: N: 52°9'6.40", E: 20°2'47.97"
Muzeum Ludowe w Sromowie - panorama
Sromów to niewielka wioska w centralnej Polsce, położona przy głównej drodze łączącej Łowicz z Sochaczewem. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowane w sercu wioski Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich. Placówka ta założona została w latach siedemdziesiątych XX wieku przez ludowego rzeźbiarza Juliana Brzozowskiego (1925-2002). Rzeźbieniem pasjonował się od najmłodszych lat, ale pierwsze figury przeznaczone do muzeum zaczął tworzyć dopiero około roku 1955 roku. Swoje figurki przechowywał początkowo w domu, później jednak zdecydował, że wybuduje dla nich specjalny pawilon. Z upływem lat był on sukcesywnie rozszerzany o nowe ekspozycje. Obecnie muzeum składa się z czterech pawilonów w których zgromadzono przeszło 600 drewnianych figur. Przeważająca ich część są to figurki ruchome. Wszystkie dzieła pogrupowane są w ruchome tematyczne ekspozycje. Obejrzeć można tu m.in. scenę narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, ucztujących na weselu gości czy poczet króla Jana III Sobieskiego stojącego na czele husarii. W pawilonach znajduje się także około 30 figur naturalnej wielkości, które ubrane są w oryginalne łowickie stroje.
Obecnie właścicielem muzeum jest syn Juliana, Wojciech Brzozowski, który odziedziczył pasję po swoim ojcu i zajmuje się rzeźbiarstwem od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zdolności artystyczne posiada także brat Juliana, Krystian Brzozowski, który mieszka we Włocławku. W muzeum obejrzeć jego płaskorzeźby pod tytułem: "Współczesna historia Polski w rzeźbie".

Godziny otwarcia
- w dni powszednie w godz.: 9:00-17:00
- w niedziele i święta w godz.: 12:00-17:00
- w miesiącach zimowych (grudzień, styczeń, luty) zwiedzanie jest możliwe tylko po uprzednim kontakcie telefonicznym
Zdjęcia [20]
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 1166
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 872
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 1082
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 902
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 907
Muzeum Ludowe w Sromowie
Muzea i Skanseny malby· 875
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Imperium osmańskie oraz Szwajcaria jako jedyne państwa trzecie nie uznały likwidacji Rzeczypospolitej na skutek rozbiorów. Jedna z legend głosi, że że Turcy chcąc szczególnie podkreślić fakt nieuznania rozbiorów Polski, przy każdej prezentacji ambasadorów i dyplomatów na dworze sułtana powtarzali: "Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył".
Reklama
Polub nas