Zamek Doonagore (Doonagore Castle)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Munster
Miejscowość: Doolin
GPS: N: 53°0'12.09", W: 9°23'17.80"
Zamek Doonagore - panorama
Doolin to niewielkie miasteczko w zachodniej Irlandii (hrabstwo Clare), położone w pobliżu wybrzeża w sąsiedztwie słynnych klifów Moheru. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane w pobliżu miasteczka na niewielkim wzgórzu pozostałości średniowiecznego zamku Doonagore, a w zasadzie jest to warowna wieża mieszkalna w kształcie walca z niewielkim dziedzińcem. Budowla ta wzniesiona została w XVI wieku w miejscu starej XIV wiecznej twierdzy. Zamek stanowi własność prywatną, dlatego można go podziwiać jedynie z zewnątrz.

Ciekawostki
- W 1588 roku w pobliżu Doolin rozbiły się dwa galeony (San Marcon i San Esteban) należące do Wielkiej Hiszpańskiej Armady.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Patronem i jednym z najważniejszych świętych Irlandii jest św. Patryk. Urodził się on w V wieku na terenach obecnej Walii i jako dziecko uprowadzony został przez irlandzkich piratów, po czym przewieziony został na Zieloną Wyspę. Wkrótce potem udało mu się uciec, ale ponownie powrócił na wyspę tym razem dobrowolnie, jako biskup, by szerzyć chrześcijaństwo. Nawracał miejscowych królów, walczył z druidami i na podstawie trójlistnej koniczynki tłumaczył dogmat św. Trójcy. Dzień św. Patryka obchodzony jest 17 marca.
Reklama
Polub nas