Zamek Doonagore (Doonagore Castle)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Munster
Miejscowość: Doolin
GPS: N: 53°0'12.09", W: 9°23'17.80"
Zamek Doonagore - panorama

Doolin to niewielkie miasteczko w zachodniej Irlandii (hrabstwo Clare), położone w pobliżu wybrzeża w sąsiedztwie słynnych klifów Moheru. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane w pobliżu miasteczka na niewielkim wzgórzu pozostałości średniowiecznego zamku Doonagore, a w zasadzie jest to warowna wieża mieszkalna w kształcie walca z niewielkim dziedzińcem. Budowla ta wzniesiona została w XVI wieku w miejscu starej XIV wiecznej twierdzy. Zamek stanowi własność prywatną, dlatego można go podziwiać jedynie z zewnątrz.

Ciekawostki

  • W 1588 roku w pobliżu Doolin rozbiły się dwa galeony (San Marcon i San Esteban) należące do Wielkiej Hiszpańskiej Armady.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W tradycji irlandzkiej zachowała się po dziś dzień niezwykła społeczność zwana travellersami. Są to osoby mieszkające głównie w przyczepach i wozach (caravans), które od wielu pokoleń prowadzą wędrowny tryb życia. Kiedyś robili to w kolorowych wozach zaprzęgowych, a dziś do podróżowania wykorzystują przyczepy campingowe. Travellersi posiadają swój własny język, obyczaje i kulturę, które w Irlandii są pod ścisłą ochroną.
Reklama
Polub nas