Halle an der Saale

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Saksonia-Anhalt
GPS: N: 51°28'57.04", E: 11°58'13.21"
Halle an der Saale
Halle an der Saale - panorama
Halle to miasto w środkowo-wschodnich Niemczech, położone nad rzeką Soławą (Saale). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to zamieszkujące okoliczne tereny plemiona celtycko-germańskie założyły tu jedną ze swoich osad. Jej rozwój związany był głownie z eksploracją miejscowych pokładów soli. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o Halle pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z pierwszej dekady IX wieku. Niespełna wiek później miasto stało się częścią arcybiskupstwa magdeburskiego, pod którego rządami pozostawało aż do końca XVII wieku. W 1281 roku Halle stało się członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). Wydobycie soli zakończone zostało wraz z wyczerpaniem się pokładów na początku XIV wieku. Halle nie ucierpiało aż tak bardzo w czasie II wojny światowej dzięki czemu zachowało się ty niezwykle malownicze i pełne zabytkowych budowli stare miasto.

Zwiedzanie
Serce najstarszej części Halle stanowi rozległy rynek (Marktplatz) w którego centralnej części znajduje się późnogotycka Czerwona Wieża (Roter Turm). Budowla ta wzniesiona została na przełomie XV i XVI wieku i pełniła funkcję dzwonnicy dla znajdującego się przy rynku kościoła Mariackiego (Marktkirche). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1529-1554 i podobnie jak wieża reprezentuje styl późnogotycki. Charakterystycznym elementem kościoła są okazałe cztery narożne wieże, które wraz sąsiednią Czerwoną Wieżą stanowią jeden z symboli miasta.
Pozostałe ważne zabytki Halle to m.in. XIV wieczna katedra (Dom zu Halle), wybudowany na przełomie XV i XVI wieku budynek ratusza miejskiego, XV wieczna wieża wartownicza (Leipziger Turm) oraz usytuowany nad brzegiem rzeki należący niegdyś do arcybiskupów magdeburskich zamek Giebichenstein.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1879 roku w niemieckim mieście Ulm w domu przy Bahnhofstrasse B nr 135 urodził się słynny niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia Albert Einstein. Obecnie uważany jest on za jednego z największych fizyków-teoretyków XX wieku. W świecie nauki zasłynął głównie jako twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, oraz jako współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła.
Reklama
Polub nas