Halle an der Saale

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Saksonia-Anhalt
GPS: N: 51°28'57.04", E: 11°58'13.21"
Halle an der Saale
Halle an der Saale - panorama

Halle to miasto w środkowo-wschodnich Niemczech, położone nad rzeką Soławą (Saale). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to zamieszkujące okoliczne tereny plemiona celtycko-germańskie założyły tu jedną ze swoich osad. Jej rozwój związany był głownie z eksploracją miejscowych pokładów soli. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o Halle pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z pierwszej dekady IX wieku. Niespełna wiek później miasto stało się częścią arcybiskupstwa magdeburskiego, pod którego rządami pozostawało aż do końca XVII wieku. W 1281 roku Halle stało się członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). Wydobycie soli zakończone zostało wraz z wyczerpaniem się pokładów na początku XIV wieku. Halle nie ucierpiało aż tak bardzo w czasie II wojny światowej dzięki czemu zachowało się ty niezwykle malownicze i pełne zabytkowych budowli stare miasto.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Halle stanowi rozległy rynek (Marktplatz) w którego centralnej części znajduje się późnogotycka Czerwona Wieża (Roter Turm). Budowla ta wzniesiona została na przełomie XV i XVI wieku i pełniła funkcję dzwonnicy dla znajdującego się przy rynku kościoła Mariackiego (Marktkirche). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1529-1554 i podobnie jak wieża reprezentuje styl późnogotycki. Charakterystycznym elementem kościoła są okazałe cztery narożne wieże, które wraz sąsiednią Czerwoną Wieżą stanowią jeden z symboli miasta. Pozostałe ważne zabytki Halle to m.in. XIV wieczna katedra (Dom zu Halle), wybudowany na przełomie XV i XVI wieku budynek ratusza miejskiego, XV wieczna wieża wartownicza (Leipziger Turm) oraz usytuowany nad brzegiem rzeki należący niegdyś do arcybiskupów magdeburskich zamek Giebichenstein.

Zdjęcia [10]
Halle an der Saale
Miasta Zibi· 109
Halle an der Saale
Miasta Zibi· 108
Halle an der Saale
Miasta Zibi· 102
Halle an der Saale
Miasta Zibi· 101
Halle an der Saale
Miasta Zibi· 103
Halle an der Saale
Miasta Zibi· 118
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najstarszy na świecie browar (Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan) znajduje się na terenie opactwa benedyktynów w bawarskim miasteczku Freising (okolice Monachium). Tradycja ważenia piwa sięga tu pierwszej połowy XI wieku.
Polub nas