Troyes

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grand Est
Strona Internetowa: www.tourisme-troyes.com
GPS: N: 48°17'51.00", E: 4°4'27.00"
Troyes
Troyes - panorama
Troyes to miasto w północno-wschodniej Francji, położone nad Sekwaną. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu osada zwana Augustobona. Zamieszkiwali ją wówczas członkowie galijskiego plemienia Trykassów. W 451 roku u bram miasta stanęły wojska władcy Hunów - Attyli zwanego też "Biczem Bożym". Jak głosi jedna z miejscowych legend wtedy tu ówczesny biskup miasta Lupus wyszedł mu na przeciw prowadząc świętą procesję. Czynem tym ponoć wywarł tak wielkie wrażenie, że Attyla odstąpił od oblężenia.
W 889 roku Troyes zostało najechane i splądrowane przez Normanów, a w jakiś czas później dostało się we władanie hrabiów Szampanii. Swój pierwszy większy okres świetności miasto przeżywało w XII wieku w czasach panowania Henryka I. W czasie jego rządów ufundowane zostało 13 kościołów i tyleż samo szpitali. W okresie średniowiecza w Troyes organizowany był jeden z największych jarmarków w regionie. Miasto stanowiło także scenę dla wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tutaj m.in. w 1420 roku w czasie wojny stuletniej podpisany został traktat na mocy którego Henryk V został regentem i następcą tronu we Francji.
W 1572 roku w Troyes doszło do rzezi protestantów, a po wydaniu w 1682 roku przez Ludwika XIV edyktu z Fontainebleau społeczność protestancka zdecydowała się ostatecznie opuścić miasto. Wydarzenie to, podobnie jak nieprzerwanie trwające w mieście niepokoje i rosnące podatki spowodowały, że miasto utraciło na znaczeniu. Ponowny jego rozkwit nastąpił dopiero w XIX wieku.

Zwiedzanie
Obecnie Troyes to drugi co do wielkości (po Reims) ośrodek Szampanii i zarazem jedno z najładniejszych miast w tej części kraju. Liczne urocze domki z muru pruskiego tłoczące się w wąskich zaułkach starego miasta tworzą jeden z największych zespołów urbanistycznych we Francji. Jednym z najważniejszych zabytków Troyes jest usytuowana we wschodniej części starego miasta okazała gotycka katedra św. św. Piotra i Pawła (Cathédrale Saint-Pierre et Saint-Paul). Jej budowa rozpoczęła się w XIII wieku i ciągnęła się z przerwami przez blisko pięć kolejnych stuleci. W jej wnętrzu uwagę przyciągają imponujące witraże. W wielkich oknach i rozetach zachowało się ich w sumie aż 180. Pozostałe ważne zabytki Troyes to m.in. XIII wieczny kościół zakonny św. Urbana (Basilique Saint-Urbain), wzniesiony na przełomie XVI i XVIII wieku Pałac Biskupi (obecnie siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej), reprezentujący styl Flamboyant kościół św. Magdaleny (Église Sainte-Madeleine), dawny budynek apteki Hôtel Dieu-le-Comte (obecnie siedziba muzeum farmacji), gotycki kościół św. Jana oraz renesansowy kościół Saint-Martin-des-Vignes.

Ciekawostki
- W 1040 roku w Troyes urodził się Szlomo ben Icchak znany powszechnie jako Raszi. Swego czasu uznawany był on za czołowy autorytet wśród komentatorów Biblii i Talmudu.
- Z Troyes pochodzi słynny francuski krzyżowiec Hughes de Payes (1080-1136). Był on rycerzem pierwszej krucjaty i założycielem zakonu templariuszy.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas