Troyes - panorama

Troyes to miasto w północno-wschodniej Francji, położone nad Sekwaną. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu osada zwana Augustobona. Zamieszkiwali ją wówczas członkowie galijskiego plemienia Trykassów. W 451 roku u bram miasta stanęły wojska władcy Hunów - Attyli zwanego też "Biczem Bożym". Jak głosi jedna z miejscowych legend wtedy tu ówczesny biskup miasta Lupus wyszedł mu na przeciw prowadząc świętą procesję. Czynem tym ponoć wywarł tak wielkie wrażenie, że Attyla odstąpił od oblężenia. W 889 roku Troyes zostało najechane i splądrowane przez Normanów, a w jakiś czas później dostało się we władanie hrabiów Szampanii. Swój pierwszy większy okres świetności miasto przeżywało w XII wieku w czasach panowania Henryka I. W czasie jego rządów ufundowane zostało 13 kościołów i tyleż samo szpitali. W okresie średniowiecza w Troyes organizowany był jeden z największych jarmarków w regionie. Miasto stanowiło także scenę dla wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tutaj m.in. w 1420 roku w czasie wojny stuletniej podpisany został traktat na mocy którego Henryk V został regentem i następcą tronu we Francji. W 1572 roku w Troyes doszło do rzezi protestantów, a po wydaniu w 1682 roku przez Ludwika XIV edyktu z Fontainebleau społeczność protestancka zdecydowała się ostatecznie opuścić miasto. Wydarzenie to, podobnie jak nieprzerwanie trwające w mieście niepokoje i rosnące podatki spowodowały, że miasto utraciło na znaczeniu. Ponowny jego rozkwit nastąpił dopiero w XIX wieku.

Zwiedzanie

Obecnie Troyes to drugi co do wielkości (po Reims) ośrodek Szampanii i zarazem jedno z najładniejszych miast w tej części kraju. Liczne urocze domki z muru pruskiego tłoczące się w wąskich zaułkach starego miasta tworzą jeden z największych zespołów urbanistycznych we Francji. Jednym z najważniejszych zabytków Troyes jest usytuowana we wschodniej części starego miasta okazała gotycka katedra św. św. Piotra i Pawła (Cathédrale Saint-Pierre et Saint-Paul). Jej budowa rozpoczęła się w XIII wieku i ciągnęła się z przerwami przez blisko pięć kolejnych stuleci. W jej wnętrzu uwagę przyciągają imponujące witraże. W wielkich oknach i rozetach zachowało się ich w sumie aż 180. Pozostałe ważne zabytki Troyes to m.in. XIII wieczny kościół zakonny św. Urbana (Basilique Saint-Urbain), wzniesiony na przełomie XVI i XVIII wieku Pałac Biskupi (obecnie siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej), reprezentujący styl Flamboyant kościół św. Magdaleny (Église Sainte-Madeleine), dawny budynek apteki Hôtel Dieu-le-Comte (obecnie siedziba muzeum farmacji), gotycki kościół św. Jana oraz renesansowy kościół Saint-Martin-des-Vignes.

Ciekawostki

  • W 1040 roku w Troyes urodził się Szlomo ben Icchak znany powszechnie jako Raszi. Swego czasu uznawany był on za czołowy autorytet wśród komentatorów Biblii i Talmudu;
  • Z Troyes pochodzi słynny francuski krzyżowiec Hughes de Payes (1080-1136). Był on rycerzem pierwszej krucjaty i założycielem zakonu templariuszy.

mail