Piwnice szampanów w Épernay

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Region: Grand Est
Miejscowość: Épernay
GPS: N: 49°2'36.13", E: 3°57'30.24"
Piwnice szampanów w Épernay
Piwnice szampanów w Épernay - panorama
Épernay to niewielkie miasto w północnej Francji, położone nad rzeką Marne. Mimo, że nie ma tu zbyt wielu ciekawych zabytków to każdego roku miejsce to odwiedzane jest przez tysiące turystów z całego świata. Miasto bowiem uznawane jest za stolicę szampana - szczególnego rodzaju wina musującego, powszechnie kojarzonego ze świętowaniem i luksusem. O tym jak się go produkuje, można dowiedzieć się w trakcie wizyty w jednej z wielu miejscowych wytwórni.
Najsłynniejszą ulicą w Épernay jest Avenue de Champagne, przy której swoje siedziby mają najwięksi producenci szampana: Moët et Chandon i Mercier. Obie wytwórnie udostępnione są dla zwiedzających, włącznie z rozległymi piwnicami w których skosztować można najlepszego i najwytworniejszego francuskiego szampana. W pierwszej z nich (Moët et Chandon) produkowany jest słynny Dom Pérignon, a w drugiej (Mercier) zobaczyć można m.in. słynną gigantyczną beczkę w której mieści się przeszło 200 tysięcy butelek. Konstrukcja ta wybudowana została na Wystawę Światową w Paryżu w 1889 roku. Wybierając się do wytwórni szampana, należy pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłego okrycia, ponieważ w podziemnych korytarzach przez cały rok utrzymuje się niska temperatura 9-12°C.

Ciekawostki
- W Épernay zbiegają się trzy spośród pięciu winnych szlaków Szampanii.
- Około 5 km od Épernay znajduje się miasteczko Hautviller, gdzie wg tradycji benedyktyński mnich Dom Pierre Pérignon (1638-1715) wyprodukował pierwszego szampana.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Każdego roku do Francji przybywa blisko 77 milionów gości, co oznacza, że jest ten jest najczęściej i najliczniej odwiedzanym miejscem na świecie. Turyści przyjeżdżają tu ze względu na liczne zabytki, historyczne miasta, wspaniałe krajobrazy czy niezrównaną kuchnię oraz wyśmienite wina.
Reklama
Polub nas