Klasztor św. Trudperta (Kloster St. Trudpert)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Kraj związkowy: Badenia-Wirtembergia
Miejscowość: Münstertal
Strona Internetowa: www.kloster-st-trudpert.de
GPS: N: 47°51'48.71", E: 7°48'7.21"
Klasztor św. Trudperta
Klasztor św. Trudperta - panorama
Münstertal (Dolina Klasztora) to niewielka miejscowość w południowo-zachodnich Niemczech, rozciągająca się wzdłuż malowniczej doliny (tzw. Dolina stu Dolin) w południowej części Schwarzwaldu. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany nad rzeką Neumagen okazały barokowy klasztor św. Trudperta. Świątynia założona została w IX wieku w miejscu dawnego kościoła wybudowanego kilka wieków wcześniej przez przybyłego z Irlandii do Münstertal misjonarza Trudperta. Jego działalność misyjna na terenie doliny trwała zaledwie trzy lata. Został zabity toporem przez dwóch nienawidzących go parobków Grafa Otberta, kilka metrów od swojego kościoła.
W kolejnych wiekach opactwo rozwijało się dzięki korzyściom jakie płynęły ze sprzedaży wydobywanego w okolicznych kopalniach srebra. Okres świetności świątyni przerwała wojna chłopska jaka wybuchła w Niemczech w pierwszej połowie XVI wieku. Wtedy to większość zabudowań klasztornych została doszczętnie splądrowana. Całości zniszczenia dopełniły zaś wojska szwedzkie, którzy podpaliły klasztor w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Niespełna wiek później opactwo zostało odbudowane w modnym w tamtych czasach barokowym stylu. Obecnie jest to potężny kompleks z kopułami kościelnymi ładnie rysującymi się na tle zielonych stoków doliny. Odwiedzając świątynię warto zajrzeć do barokowego kościoła zaprojektowanego przez rokokowego architekta Petera Thumba.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najstarszy na świecie browar (Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan) znajduje się na terenie opactwa benedyktynów w bawarskim miasteczku Freising (okolice Monachium). Tradycja ważenia piwa sięga tu pierwszej połowy XI wieku.
Reklama
Polub nas