Nitra

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Nitrzański
Populacja: 86 138
Powierzchnia: 100 km²
Strona Internetowa: www.nitra.sk
GPS: N: 48°18'46.34", E: 18°5'9.74"
Nitra
Nitra - panorama

Nitra to miasto w zachodniej części Słowacji, położone nad rzeką Nitrą. Jest to czwarte co do wielkości i drugie najstarsze miasto (po Bratysławie) Słowacji. Pierwsze historyczne wzmianki o mieście pochodzą z VII wieku. Jednak prawdopodobnie już w IV wieku znajdował się tu niewielki drwaniano-ziemny gród założony przez przybyłych w te rejony Słowian. Obok Bratysławy Nitra jest uważana za jedno z najstarszych miast Słowackich. W IX wieku miasto pełniło rolę stolicy słowiańskiego Księstwa Nitrzańskiego, którego pierwszym władcą był Pribina (Privina). Mimo że był poganinem założył on pierwszy kościół, który konsekrowany był przez biskupa Salzburga - Adalrama. W kolejnych wiekach, za panowania księcia Rastislava do miasta przybyli słynni misjonarze Konstantyn-Cyryl oraz Metody. Wtedy to Nitra była jedynym miastem na terenie obecnej Słowacji gdzie znajdowała się siedziba biskupstwa. Dzięki czemu zyskało ono pozycję ważnego ośrodka kulturalnego i religijnego w regionie. Dziś w podziemiach miejscowej katedry spoczywają relikwie św. Cyryla. W 1248 roku miasto uzyskało przywileje wolnego miasta królewskiego, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. W XVI wieku Nitra była przedmiotem ataków Imperium Osmańskiego. Spokój oraz dalszy rozwój miasta nastąpił dopiero w XVIII wieku. Wtedy to odrestaurowano i przebudowano wiele budowli miejskich.

Zwiedzanie

Obecnie Nitra to jeden z ważniejszych ośrodków miejskich zachodniej części Słowacji. Wielowiekowa historia miasta pozostawiła wiele niezwykle cennych i zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. górujący nad miastem monumentalny (składający się z czterech części) zespół zamkowy (Nitriannsky hrad), Katedra św. Emerama, Pałac Biskupi, kompleks klasztorny pijarów, późnobarokowy Dom Żupny, wzniesiona w 1911 roku i utrzymana w stylu orientalnym Synagoga oraz stanowiąca pozostałość po średniowiecznych fortyfikacjach Wieża Vazila.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Słowacji odkryto blisko 4 tysiące jaskiń. Z uwagi na swój unikatowy charakter większość z nich znajduje się pod ścisłą ochroną, a część wpisana jest także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla zwiedzających udostępnionych jest zaledwie 14 z nich. Najbardziej znane i najchętniej odwiedzane to m in. Demianowska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Domica czy Ochtińska Jaskinia Aragonitowa.
Reklama
Polub nas