Opactwo Noirlac (Abbaye de Noirlac)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Centralny-Dolina Loary
Strona Internetowa: www.abbayedenoirlac.fr
GPS: N: 46°44'43.01", E: 2°27'39.96"
Opactwo Noirlac
Opactwo Noirlac - panorama
Abbaye de Noirlac to średniowieczne opactwo w środkowej Francji, położone w dolinie rzeki Cher, około 30 km w kierunku południowym od Bourges. Klasztor ten założony został w pierwszej połowie XII wieku przez Cystersów. Wraz z nimi przybył tu także Robert de Châtillon (brat słynnego zakonnika i teologia Bernarda z Clairvaux). Budowa świątyni ciągnęła się przez blisko dwa kolejne stulecia. Pierwsze budowle wzniesione zostały w niezwykle skromnym i wręcz ascetycznym pozbawionym zdobień romańskim stylu. Dopiero w późniejszym czasie gdy ukończono południowe i wschodnie skrzydło powstały okazałe wczesnogotyckie krużganki. Klasztor funkcjonował aż do rewolucji francuskiej, kiedy to po przepędzeniu mnichów w jego murach urządzona została fabryka porcelany.
Obecnie opactwo Noirlac stanowi jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych klasztorów jakie spotkać można na terenie Francji. W skład całego założenia wchodzi ascetyczny i pozbawiony wszelkich zdobień trójnawowy kościół, kapitularz, dormitorium (sypialnia), refektarz (jadalnia), spiżarnia oraz cele mieszkalne mnichów.
Każdego roku w dniach od 10 do 20 lipca w zabudowaniach klasztornych organizowane są kameralne spotkania muzyczne, na których posłuchać można zarówno muzyki sakralnej jak i świeckiej. Główny dyrektor artystyczny wydarzenia stawia sobie za cel tworzenie tzw. "mostów" pomiędzy muzycznymi estetykami, których nic, z pozoru nie łączy ze sobą.
Godziny otwarcia
- klasztor udostępniony jest dla turystów od lutego do grudnia
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pieśń o Rolandzie to jeden z najstarszych francuskich rycerskich eposów, należący do gatunku pieśni o bohaterskich czynach (chansons de geste). Utwór ten powstał prawdopodobnie na początku XI wieku i opowiada o dziejach jednego z rycerzy Karola Wielkiego, który poległ w czasie bitwy jaka stoczona została z Saracenami w 778 roku.
Reklama
Polub nas