Aigues-Mortes

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Oksytania
GPS: N: 43°34'6.61", E: 4°11'22.53"
Aigues-Mortes
Aigues-Mortes - panorama

Aigues-Mortes to niewielkie miasteczko w południowej Francji, położone na skraju rozlewisk i bagien delty Rodanu. Przypuszcza się, że założone zostało jeszcze w czasach Rzymskich, a najstarsze zapiski historyczne o osadzie znajdującej się w miejscu obecnego miasta pochodzą z X wieku. Prawdziwa historia Aigues-Mortes rozpoczyna się jednak dopiero w połowie XIII stulecia w czasach panowania Ludwika IX Świętego (1214-1270). Wtedy to planując wyprawę krzyżową do Palestyny i nie chcąc wyprawiać się w drogę z obcego portu, rozpoczął poszukiwanie dogodnego miejsca na bazę morską. W 1240 roku zakupił okoliczne ziemie zamieszkiwane wówczas wyłącznie przez rybaków i zarządził budowę nowego fortu oraz przyległego doń portu. Wkrótce potem rozpoczęta została także budowa nowego miasta, które zostało zaprojektowane na wzór średniowiecznych dworów, wg. regularnego planu na planie prostokąta o wymiarach 550 na 300 metrów. Całość otoczona została potężnymi murami obronnymi z licznymi wieżami oraz okazałą bramą wjazdową. Powstał wówczas jeden z największych francuskich śródziemnomorskich portów (reszta obecnego wybrzeża Francji należała wówczas do Królestwa Aragonii, Państwa Kościelnego oraz Świętego Cesarstwa Rzymskiego). Aigues-Mortes stanowiło główną bazę wypadłą dla szóstej krucjaty (1248) oraz siódmej krucjaty (1270).
Wraz z coraz większym zamuleniem wód, a co za tym idzie niemożliwością używania portu rozpoczął się powolny upadek miasta. Ostatecznie Aigues-Mortes utraciło swoją strategiczną rolę na rzecz Marsylii.

Zwiedzanie

W Aigues-Mortes do czasów obecnych przetrwał w nienaruszonym stanie praktyczne cały system XIII wiecznych fortyfikacji. Składają się na niego zbudowane z kamienia potężne mury obronne oraz imponująca blisko 40 metrowa wieża Constance (Tour de Constance). Jest to charakterystyczny owalny donżon o średnicy 22 metrów, który z resztą obwarowań połączony był jedynie kładką (dziś znajduje się tu XVI wieczny most). Przez blisko pięć stuleci wieża wykorzystywana była jako więzienie. Przetrzymywano tu m.in. templariuszy, więźniów politycznych czy hugenotów. Z jej szczytu rozpościera się przepiękna panorama całego miasta oraz pobliskiej równiny Camargue.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta Aigues-Mortes w języku polskim oznacza "Martwe Wody" i związana jest prawdopodobnie jego z położeniem nad słonymi jeziorami i mokradłami delty Rodanu.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pieśń o Rolandzie to jeden z najstarszych francuskich rycerskich eposów, należący do gatunku pieśni o bohaterskich czynach (chansons de geste). Utwór ten powstał prawdopodobnie na początku XI wieku i opowiada o dziejach jednego z rycerzy Karola Wielkiego, który poległ w czasie bitwy jaka stoczona została z Saracenami w 778 roku.
Reklama
Polub nas