Rimini

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Region: Emilia-Romania
GPS: N: 44°4'29.67", E: 12°34'10.55"
Rimini
Rimini - panorama
Rimini to miasto i zarazem popularny ośrodek wypoczynkowy w zachodnich Włoszech, położony nad północnym Adriatykiem. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich koloni i nazwali ją Ariminum. Dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnych szlaków handlowych (Via Flamina i Via Emilia) niewielka osada bardzo szybko rozrosła się w ważny ośrodek handlowy. W 359 roku w Rimini odbył się tu sobór zwołany przez papieża Konstantyna II, którego głównym celem było zażegnanie kryzysu ariańskiego. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego miasto dostało się pod panowaniem Bizancjum. W okresie średniowiecza zaś, Rimini stanowiło część Państwa Kościelnego. Przez dłuższy okres czasu miastem zarządzała wpływowa rodzina Malatestów. Ciężki okres Rimini przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich nalotów zniszczona została znaczna część zabudowy starego miasta. Po wojnie część zabytków została odbudowana. Wtedy też wzdłuż wybrzeża wybudowano rozległy kompleks hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych przekształcając Rimini w jeden z największych ośrodków wypoczynkowych we Włoszech. Najstarsza część miasta położona jest z dala od nadmorskiego centrum. Mimo to warto tu zajrzeć i obejrzeć kilka ciekawych zabytków. Najważniejsze z nich to m.in. zbudowany w czasach rzymskich Most Tyberiusza (Ponte di Tiberio), wzniesiony w 27 roku p.n.e. i stanowiący dawną bramę miejską Łuk Augusta (Arco d'Augusto), Świątynia Malatestów (Tempio Malatestiano), Palazzo Comunale oraz zamek Sismondo. Rimini rozciąga się na dużym obszarze, i próżno szukać to jakiegoś głównego centrum skupiającego większość atrakcji. Życie toczy się tu równomiernie niemal we wszystkich częściach kurortu. Oczywiście najwięcej turystów i wczasowiczów spotkać można na ciągnących się wzdłuż wybrzeża malowniczych plażach. Morze w tym rejonie jest niezwykle czyste i ma piękny lazurowy kolor. W samym mieście jak i jego okolicach znajduje się kilka parków rozrywki: Mirabilandia, Aqua Fan Riccione, Fiabilandia czy Park Miniatur Italia in miniatura.

Ciekawostki
- W 1920 roku. w Rimini urodził się słynny włoski reżyser Federico Fellini. W mieście znajduje się także poświęcone mu muzeum.
- W Rimini znajduje się jedna z najstarszych i najbardziej znanych dyskotek we Włoszech. Carnaby założona w 1968 roku, znajduje się w dzielnicy Miramare, przy ulicy Viale Brindisi 20.
Zdjęcia [6]
Rimini
Plaże, morza, jeziora i rzeki pligaj· 1055
Rimini
Plaże, morza, jeziora i rzeki pligaj· 1092
Rimini
Plaże, morza, jeziora i rzeki pligaj· 1182
Rimini
Plaże, morza, jeziora i rzeki pligaj· 1149
Rimini
Plaże, morza, jeziora i rzeki pligaj· 1142
Rimini
Plaże, morza, jeziora i rzeki pligaj· 1130
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na Sycylii - Etna (3340 metry n.p.m.) jest najwyższym czynnym wulkanem Europy i najwyższą górą Włoch poza masywem alpejskim. Kratery oraz zbocza Etny w okresie zimowym bardzo chętnie są wykorzystywane przez narciarzy. Jeden ze starożytnych mitów opowiada, że jakoby we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, który został zamknięty tam przez Zeusa.
Reklama
Polub nas