Rimini - panorama

Rimini to miasto i zarazem popularny ośrodek wypoczynkowy w zachodnich Włoszech, położony nad północnym Adriatykiem. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich koloni i nazwali ją Ariminum. Dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnych szlaków handlowych (Via Flamina i Via Emilia) niewielka osada bardzo szybko rozrosła się w ważny ośrodek handlowy. W 359 roku w Rimini odbył się tu sobór zwołany przez papieża Konstantyna II, którego głównym celem było zażegnanie kryzysu ariańskiego. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego miasto dostało się pod panowaniem Bizancjum. W okresie średniowiecza zaś, Rimini stanowiło część Państwa Kościelnego. Przez dłuższy okres czasu miastem zarządzała wpływowa rodzina Malatestów. Ciężki okres Rimini przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich nalotów zniszczona została znaczna część zabudowy starego miasta. Po wojnie część zabytków została odbudowana. Wtedy też wzdłuż wybrzeża wybudowano rozległy kompleks hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych przekształcając Rimini w jeden z największych ośrodków wypoczynkowych we Włoszech. Najstarsza część miasta położona jest z dala od nadmorskiego centrum. Mimo to warto tu zajrzeć i obejrzeć kilka ciekawych zabytków. Najważniejsze z nich to m.in. zbudowany w czasach rzymskich Most Tyberiusza (Ponte di Tiberio), wzniesiony w 27 roku p.n.e. i stanowiący dawną bramę miejską Łuk Augusta (Arco d'Augusto), Świątynia Malatestów (Tempio Malatestiano), Palazzo Comunale oraz zamek Sismondo. Rimini rozciąga się na dużym obszarze, i próżno szukać to jakiegoś głównego centrum skupiającego większość atrakcji. Życie toczy się tu równomiernie niemal we wszystkich częściach kurortu. Oczywiście najwięcej turystów i wczasowiczów spotkać można na ciągnących się wzdłuż wybrzeża malowniczych plażach. Morze w tym rejonie jest niezwykle czyste i ma piękny lazurowy kolor. W samym mieście jak i jego okolicach znajduje się kilka parków rozrywki: Mirabilandia, Aqua Fan Riccione, Fiabilandia czy Park Miniatur Italia in miniatura.

Ciekawostki

  • W 1920 roku. w Rimini urodził się słynny włoski reżyser Federico Fellini. W mieście znajduje się także poświęcone mu muzeum;
  • W Rimini znajduje się jedna z najstarszych i najbardziej znanych dyskotek we Włoszech. Carnaby założona w 1968 roku, znajduje się w dzielnicy Miramare, przy ulicy Viale Brindisi 20.

mail

Multimedia