Hospicjum w Beaune (Hospices de Beaune)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Region: Burgundia-Franche-Comté
Miejscowość: Beaune
Strona Internetowa: www.beaune-tourism.com
GPS: N: 47°1'19.00", E: 4°50'12.00"
Hospicjum w Beaune
Hospicjum w Beaune - panorama
Beaune to miasto w środkowo-wschodniej Francji, położone około 40 km w kierunku południowym od Dijon. Jednym z jego najcenniejszych zabytków jest usytuowany w samym sercu miasta imponujący budynek zwany Hôtel-Dieu des Hospices de Beaune. Jest to jedno z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych średniowiecznych hospicjów we Francji. Ten wspaniały zabytek burgundzkiej architektury świeckiej wzniesiony został w połowie XV wieku na polecenie Nicolasa Rolina, doradcę Jana bez Trwogi i kanclerza Filipa Dobrego. Wbrew powszechnemu mniemaniu hospicjum nie służyło tylko ubogim, ale i także korzystali z niego bogaci Burgundczycy. W samym założeniu była to placówka charytatywna, pełniąca funkcje schronienia dla bezdomnych. Funkcje szpitalne Hôtel-Dieu spełniał aż do drugiej połowy XX wieku kiedy to przekształcony został w muzeum. Z zewnątrz budynek hospicjum sprawa wrażenie zwykłej i niczym nie wyróżniającej się budowli. Dopiero wchodząc do jego wnętrza porażeni zostajemy bajkową wręcz architekturą. Drewniane dwupiętrowe otwarte galerie stanowią stanowią prawdziwe arcydzieło architektury. Dostrzec w nich można inspiracje flandryjskie w postaci bogatej snycerki i kolorowego zadaszenia ułożonego w rombowe wzory. Warto także zwrócić uwagę na znajdujący się w Sali Poliptyku (Salle du Polyptyque) okazały wieloskrzydłowy flandryjski ołtarz. Powstał on w XV wieku i umożliwiał chorym uczestnictwo w mszy świętej bez wstawania z łóżek. Odwiedzając Beaune warto także przespacerować się po niezwykle urokliwym starym mieście i obejrzeć pozostałe zabytkowe budynki. Najciekawsze z nich to m.in. XII wieczna romańska kolegiata Marii Panny (Collégiale Notre-Dame), XV wieczny kościół św. Mikołaja (Église Saint-Nicolas ), Muzeum Win Burgundzkich oraz pozostałości otaczających niegdyś miasto murów obronnych.

Ciekawostki
- W Beaune, słynącym z produkcji wyśmienitych win znajduje się kilkanaście znanych piwnic winnych, w których turyści bardzo chętnie degustują miejscowe produkty.
- Każdego roku w lipcu organizowany jest w Beaune Festiwal Muzyki Barokowej.
Zdjęcia [8]
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 186
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 216
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 180
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 186
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 190
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 191
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Loara to najdłuższa rzeka we Francji. Jej dolina ciągnie się na długości około 1020 km i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Na obu brzegach rzeki spotkać można się niezliczona ilość zamków i pałaców, piękne zabytkowe miasteczka oraz bajkowe ogrody. W 2000 roku środkowa część Loary wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Reklama
Polub nas