Hospicjum w Beaune (Hospices de Beaune)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Region: Burgundia-Franche-Comté
Miejscowość: Beaune
Strona Internetowa: www.beaune-tourism.com
GPS: N: 47°1'19.00", E: 4°50'12.00"
Hospicjum w Beaune
Hospicjum w Beaune - panorama

Beaune to miasto w środkowo-wschodniej Francji, położone około 40 km w kierunku południowym od Dijon. Jednym z jego najcenniejszych zabytków jest usytuowany w samym sercu miasta imponujący budynek zwany Hôtel-Dieu des Hospices de Beaune. Jest to jedno z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych średniowiecznych hospicjów we Francji. Ten wspaniały zabytek burgundzkiej architektury świeckiej wzniesiony został w połowie XV wieku na polecenie Nicolasa Rolina, doradcę Jana bez Trwogi i kanclerza Filipa Dobrego. Wbrew powszechnemu mniemaniu hospicjum nie służyło tylko ubogim, ale i także korzystali z niego bogaci Burgundczycy. W samym założeniu była to placówka charytatywna, pełniąca funkcje schronienia dla bezdomnych. Funkcje szpitalne Hôtel-Dieu spełniał aż do drugiej połowy XX wieku kiedy to przekształcony został w muzeum. Z zewnątrz budynek hospicjum sprawa wrażenie zwykłej i niczym nie wyróżniającej się budowli. Dopiero wchodząc do jego wnętrza porażeni zostajemy bajkową wręcz architekturą. Drewniane dwupiętrowe otwarte galerie stanowią stanowią prawdziwe arcydzieło architektury. Dostrzec w nich można inspiracje flandryjskie w postaci bogatej snycerki i kolorowego zadaszenia ułożonego w rombowe wzory. Warto także zwrócić uwagę na znajdujący się w Sali Poliptyku (Salle du Polyptyque) okazały wieloskrzydłowy flandryjski ołtarz. Powstał on w XV wieku i umożliwiał chorym uczestnictwo w mszy świętej bez wstawania z łóżek. Odwiedzając Beaune warto także przespacerować się po niezwykle urokliwym starym mieście i obejrzeć pozostałe zabytkowe budynki. Najciekawsze z nich to m.in. XII wieczna romańska kolegiata Marii Panny (Collégiale Notre-Dame), XV wieczny kościół św. Mikołaja (Église Saint-Nicolas ), Muzeum Win Burgundzkich oraz pozostałości otaczających niegdyś miasto murów obronnych.

Ciekawostki

  • W Beaune, słynącym z produkcji wyśmienitych win znajduje się kilkanaście znanych piwnic winnych, w których turyści bardzo chętnie degustują miejscowe produkty;
  • Każdego roku w lipcu organizowany jest w Beaune Festiwal Muzyki Barokowej.

Zdjęcia [8]
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 665
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 631
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 657
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 617
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 612
Hospicjum w Beaune
Ciekawe miejsca Legionista· 648
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas