Polop

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Walencja
GPS: N: 38°37'19.20", W: 0°7'37.20"
Polop
Polop - panorama
Polop to niewielka miejscowość we wschodniej Hiszpanii, położona w północno-wschodniej części prowincji Alicante, około 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego. Jej początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to okoliczne tereny zasiedlone były przez Iberów (lud nieznanego pochodzenia zasiedlający wschodnie wybrzeże Półwyspu Iberyjskiego). W pierwszej połowie X wieku zajmujący wówczas większość półwyspu Iberyjskiego Maurowie wybudowali na okolicznym wzgórzu jedną ze swoich twierdz. W 1090 roku została ona podbita i zajęta przez wojska słynnego hiszpańskiego bohatera narodowego z czasów rekonkwisty - Rodriga Díaz de Vivar zwanego także Cydem Walecznym (El Cid Campeador). Na początku XII wieku w miejscy starej twierdzy wzniesiony został nowy dużo okazalszy zamek. Wkrótce potem u jego podnóża zawiązała się niewielka osada, która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy.

Zwiedzanie
Obecnie Polop to niewielkie miasteczko, którego dominującym elementem jest okazałe wzgórze na którym znajdują się pozostałości średniowiecznego zamku (Castillo de Polop). Warownia ta wzniesiona została w pierwszej połowie XII wieku. Odwiedzając Polop warto także obejrzeć, dawny system dostarczania wody do miasta (Fuentes de Polop), XVIII wieczny kościół św. Pawła (Iglesia de San Pedro) oraz pozostałości murów obronnych.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Korrida (Corrida) czyli rytualna walka z bykiem to popularne widowisko o wielowiekowej tradycji, należące do najoryginalniejszych przejawów hiszpańskiej sztuki. Według niektórych historyków zwyczaj ten sprowadzony został na Półwysep Iberyjski przez Arabów. Jak podają źródła pisane pierwsza korrida odbyła się w 1133 roku na cześć króla kastylijskiego Alfonsa VIII. Korridy nie należy porównywać do sportu, albowiem wynik jest z góry wiadomy, a przypadki zabicia matadora przez byka są złamaniem regułu, a nie jednym z możliwych rozwiązań.
Reklama
Polub nas