Opatów

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Świętokrzyskie
Populacja: 6 799
Powierzchnia: 9 km²
GPS: N: 50°48'6.67", E: 21°25'37.90"
Opatów
Opatów - panorama

Opatów to miasto w południowo-wschodniej Polsce, położone na Wyżynie Sandomierskiej nad rzeką Opatówką. Jego początki sięgają przełomu X i XI wieku, kiedy to na okolicznym wzgórzu (obecnie okolice klasztoru Bernardynów) znajdowała się osada zwana Żmigród. Miała ona kształt cypla o podłożu lessowym, o powierzchni 1 hektara i zbudowana była na wysokim brzegu rzeki Opatówki noszącej dawniej nazwę Łukawy. Po podziale państwa przez Bolesława Krzywoustego w 1138 roku Opatów został włączony do Dzielnicy Sandomierskiej, stając się własnością książęcą. Przeżywał wówczas okres znacznego rozwoju gospodarczego i demograficznego. W 1237 roku Opatów wraz z kilkunastoma okolicznymi wsiami przeszedł na własność biskupów lubuskich. Wtedy też rozpoczęta została budowa monumentalnej kolegiaty. Na początku XVI wieku miasto zostało najechane i zniszczone przez Tatarów. Wkrótce potem odbudowane i ufortyfikowane władane było kolejno przez Szydłowieckich, Radziwiłów, Potockich i Lubomirskich. Najświetniejszy okres w dziejach Opatowa przypadł na lata 1514-1532 kiedy to miasto stanowiło własność wybitnego męża stanu i mecenasa sztuki kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego. Do II wojny światowej Opatów zamieszkiwany był przez wielu żydów w tym i słynnych rabinów i cadyków. W czasie wojny zostali oni straceni w miejscowym getcie bądź wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Treblince. Dziś Opatów to niewielki ośrodek rolniczo-turystyczny w którym zachowało się kila ciekawych zabytkowych budowli.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Opatowa jest monumentalna romańska kolegiata św. Marcina z Tours. Świątynia powstała w pierwszej połowie XIII wieku dla sprowadzonych tu Jerozolimy templariuszy. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem, prosto zamkniętym prezbiterium i apsydialnymi kaplicami bliźnimi na ramionach transeptu. W jej wnętrzu znajduje się w wiele unikatowych zabytków, np. odlany z brązu Lament Opatowski, przedstawiający rozpacz 41 mieszkańców Opatowa po śmierci kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego. Na ścianach kolegiaty, znajdują się malowidła przedstawiające sceny słynnych bitew m.in. odsiecz wiedeńską, Psie Pole i Grunwald. Niezwykle cenne są również XVIII wieczne ławki i stalle, a także organy. Pozostałe ważne zabytki Opatowa to m.in. zniesiony na przełomie XIV-XV wieku barokowy klasztor oo. Bernardynów, dawne podziemia piwnic kupieckich (wiedzie przez nie trasa turystyczna) oraz pozostałości obwarowań miejskich z jedyną zachowaną bramą miejską (Brama Warszawska).

Ciekawostki

  • W Opatowie przez jakiś czas mieszkał znany polski pisarz, nowelista i dramaturg Witold Gombrowicz (1904-1969).

Zdjęcia [17]
Opatów
Miasta Jarko· 1029
Opatów
Miasta Jarko· 973
Opatów
Miasta Jarko· 958
Opatów
Miasta Jarko· 966
Opatów
Miasta Jarko· 924
Opatów
Miasta Jarko· 929
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas