Piacenza - panorama

Piacenza to miasto w północnych Włoszech, położone na Nizinie Padańskiej w pobliżu ujścia rzeki Trebia do Padu. Założone zostało w 222 roku p.n.e. przez Rzymian, jako jedna z licznych kolonii strzegących ich ówczesne granice imperium. W owym czasie osada nazywana była Placentia. Po upadku Cesarstwa miasto wielokrotnie było łupione i grabione przez Gotów i Longobardów. Około IX wieku Piacenza dostała się we władanie Franków, co zapoczątkowało ponowny rozwój miasta. W 1095 roku w Piacenzy odbył się synod, na którym ogłoszono rozpoczęcie walki przeciw Henrykowi IV Salickiemu (1050-1106), a także potępienie małżeństw duchownych i handlu urzędami kościelnymi. Na przełomie XII i XIII wieku miasto stało się znaczącym członkiem Ligi Lombardzkiej, która pokonała cesarza Fryderyka II Hohenstaufa (1194-1250), gdy ten próbował podbić Włochy. W połowie XVI wieku miasto weszło w skład nowo tworzonego Księstwa Parmy i Piacenzy, a od 1731 roku pozostawało pod rządami członków rodziny Farnese. Na początku XIX wieku Piacenza wcielona została do Francji, a w 1815 roku decyzją kongresu wiedeńskiego przekazana żonie Napoleona I, Marii Ludwice. Od 1861 roku miasto stanowi część zjednoczonych Włoszech.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Piacenzy jest usytuowana w samym sercu starego miasta przy placu Piazza Duomo okazała romańska katedra św. Justyny z Padwy (Duomo di Piacenza). Świątynia wzniesiona została w latach 1122-1233. W jej wnętrzu podziwiać można freski autorstwa Camillo Procacciniego oraz Ludovico Carracciego. Pozostałe ważne zabytki Piacenzy to m.in. wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku okazały Palazzo Comunale (obecnie ratusz), romańska bazylika św. Antoniego (Basilica di Sant'Antonino), XVI wieczny Palazzo Farnese (obecnie siedziba muzeum), renesansowy kościół św. Sykstusa (Chiesa di San Sisto) oraz XII wieczny romański kościół św. Franciszka (Basilica di San Francesco d'Assisi ).

Ciekawostki

  • W okolicach Piacenzy pośród malowniczych dolin i skalnych ustępów znajduje się przeszło 400 średniowiecznych zamków, fortyfikacji i wież obronnych.

mail

Multimedia