Multimedialne muzeum na klifie w Trzęsaczu - panorama

Trzęsacz to niewielka miejscowość w północno-zachodniej Polsce, położona nad brzegiem Morza Bałtyckiego, około 44 km w kierunku wschodnim od Międzyzdrojów. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowane w sąsiedztwie słynnych ruin kościoła na klifie działające od 2000 roku Multimedialne Muzeum na Klifie. W maju 2014 roku maiła miejsce nowa odsłona placówki. We współpracy z najlepszymi europejskimi specjalistami, w odnowionych wnętrzach, przygotowano zupełnie nową nowoczesną, multimedialną ekspozycję. Zamiast klasycznych eksponatów za szklaną szybą, na gości czeka niezwykła podróż w czasie w towarzystwie światła, dźwięku i obrazu. Multimedialne bodźce idealnie współgrają, oddziałując na wszystkie zmysły odwiedzających, przenosząc ich do fascynującego świata, w którym baśnie przeplatają się z żywą nauką. Za pomocą nowoczesnych technologii opowiadana jest historia Ruin Kościoła, znaczenie 15 południka, na którym leży Trzęsacz. Ponadto zapoznać się można z tajemniczą legendą Zielenicy, a także zobaczyć jak na przestrzeni wieków toczona była się walka człowieka z żywiołem. W 2009 roku oddano do użytku, wykonaną ze stali i żelbetu, platformę widokową z tarasem umożliwiającą obserwację morza, plaży oraz ruin gotyckiego kościoła.

Ruiny kościoła na klifie

Ruiny kościoła na klifie to pozostałość po wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku gotyckim kościele pod wezwanie św. Mikołaja. Świątynia ta pierwotnie znajdowała się około 2 km od brzegu morza, pośrodku wsi. W wyniku procesów abrazyjnych, które powodowały ścieranie się podłoża skalnego przez luźny materiał skalny przemieszczany przez falowanie wód oraz przypływy i odpływy morskie odległość ta zmniejszyła się do zaledwie kilku metrów. Ostatecznie podmycie fundamentów spowodowało zawalenie się części budowli. Do czasów obecnych zachowała się jedynie samotna południowa ściana, górująca nad podmywanym przez morze klifem. Aby uchować zabytek przed całkowitym zniszczeniem, podstawę klifu i jego zbocze zabezpieczono 80 metrową, kamienną opaską brzegową. Obecnie ruiny kościoła przyciągają turystów z całego świata. Jest to jedyny tego typu zabytek na skalę europejską.

Ciekawostki

  • W Trzęsaczu znajduje się przystanek Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, z którego regularnie odchodzą pociągi do Gryfic i Pogorzelicy.
  • Przez Trzęsacz przechodzi piętnasty południk, wyznaczający czas środkowoeuropejski;
  • W Trzęsaczu urodził się koniuszy wielki litewski, minister i zaufany doradca Augusta II, Jakub Henryk Flemming (1667-1728).

local_offer Ceny biletów
- normalny: 18,90 zł
- ulgowy (dzieci w wieku od 4 do 16 lar): 15,90 zł
- rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci): 49.90 zł
- rodzinny (2 osoby dorosłe + 3 dzieci): 59.90 zł
- grupowy (powyżej 15 osób): 13,90 zł/os
mail

Multimedia