Zamek Hubertusburg (Schloss Hubertusburg)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj związkowy: Saksonia
Miejscowość: Wermsdorf
Strona Internetowa: www.wermsdorf.de
GPS: N: 51°16'39.00", E: 12°56'23.00"
Zamek Hubertusburg
Zamek Hubertusburg - panorama
Wermsdorf to niewielka miejscowość we wschodnich Niemczech, położona nad jeziorem Horstsee, około 40 km w kierunku wschodnim od Lipska. Jednym z ciekawszych jego zabytków jest usytuowany w samym sercu miasta monumentalny barokowy zamek Hubertusburg (Schloss Hubertusburg). Rezydencja ta wzniesiona została w latach 1721-1724 na polecenie ówczesnego elektora Saksonii i króla Polski - Augusta II Mocnego (1670-1733). Powstał wówczas przestronny kompleks z trzema skrzydłami, wraz z przylegającymi do niego licznymi budynkami gospodarczymi. Całość zaś otoczona została malowniczym ogrodem. Wkrótce po zakończeniu budowy król przekazał zamek swojemu synowi Augustowi III Sasowi (1696-1763). Niespełna 20 lat później nowy właściciel przebudował posiadłość w stylu rokoko. Przez kolejne lata pałac stanowi ulubione miejsce polowań Augusta. Król też bardzo często urządzał tu wystawne przyjęcia oraz inscenizacje muzyczne. Okres świetności nie trwał jednak długo, bowiem już w 1756 roku po wybuchu wojny siedmioletniej August zmuszony został uciekać przed zagrożeniem ze strony króla Prus do Warszawy. W czasie działań zbrojnych rezydencja została doszczętnie splądrowana i rozgrabiona przez oddziały pruskie. Oszczędzona została jedynie zamkowa kaplica.
W późniejszym czasie zamek wykorzystywany był do różnych celów. Przez jakiś czas funkcjonowała tu fabryka porcelany, później zaś więzienie z domem pracy przymusowej, a ostatecznie zaadoptowano rezydencję na szpital przy którym urządzono przedszkole dla dzieci niewidomych. Obecnie w pełni odrestaurowany pałac udostępniony jest dla zwiedzających. Hubertusburg jest jednym z największych zamków myśliwskich Europy i największym zamkiem w Saksonii.

Ciekawostki
- W 1763 roku na zamku cesarzowa Maria Teresa i król Królestwa Prus - Fryderyk II Wielki podpisali traktat pokojowy (Pokój w Hubertusburgu) kończący wojnę siedmioletnią.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1879 roku w niemieckim mieście Ulm w domu przy Bahnhofstrasse B nr 135 urodził się słynny niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia Albert Einstein. Obecnie uważany jest on za jednego z największych fizyków-teoretyków XX wieku. W świecie nauki zasłynął głównie jako twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, oraz jako współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła.
Reklama
Polub nas