Wodospady na rzece Windawie (Ventas rumba)

Łotwa
Kraj: Łotwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Wodospady
Kraina: Kurlandia
Miejscowość: Kuldīga
GPS: N: 56°58'4.13", E: 21°58'44.12"
Wodospady na rzece Windawie - panorama

Kuldīga to miasto w zachodniej części Łotwy, położone nad rzeką Windawą (Venta). Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane na rzece progi wodne z malowniczym wodospadem. Jest to najszersza tego typu kaskada w Europie, która rozciąga się na przestrzeni od 249 do blisko 270 merów (podczas wiosennych roztopów). Woda spada tu po przeszło dwu metrowych progach. Po obfitych deszczach miejsce otoczone jest zawsze charakterystyczną mgiełką. W rzece pływa zawsze dużo łososi. Miejscowe opowieści głoszą, że niegdyś rybacy przychodzili nad wodospad z koszami, żeby łapać skaczące ryby. Latem płytkie wody wokół wodospadu stanowią popularne miejsce wypoczynku i kąpieli. Wodospad zawsze był ważnym elementem miasta. W 1615 roku przyczynił się do tego, że Kuldīga została prawie całkowicie zalana przez powódź. Progi wodne powodowały też, że miasto stanowiło ostatni przystanek dla wszystkich łodzi i statków kursujących po Windawie.

Kuldīga

Odwiedzając Kuldīgę warto także przespacerować się po urokliwym starym mieście pełnym XVII i XVIII wiecznych drewnianych domów. W mieście znajduje się także kilka kościołów (różnych wyznań) oraz usytuowane w miejscu dawnego zamku interesujące Muzeum Krajoznawcze szczycące się m.in. bogatą kolekcją starych czarno-białych zdjęć obrazujących historię Kuldīgi i regionu.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Mniejszość rosyjska na Łotwie stanowi przeszło 25% całej populacji kraju. Większość z Rosjan przesiedlona została na tereny Łotwy po II wojnie światowej, kiedy to kraj ten stał się jedną z republik ZSRR. Z prawie 650 tysięcy Rosjan żyjących na Łotwie, zaledwie ponad połowa uzyskała obywatelstwo łotewskie i prawa wyborcze, pozostali mają de facto status bezpaństwowca i w życiu codziennym posługują się paszportem bezpaństwowca.
Reklama
Polub nas