Zamek Dobra Woda (Dobrovodský hrad)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Trnawski
Miejscowość: Dobra Woda
GPS: N: 48°36'34.00", E: 17°31'44.00"
Zamek Dobra Woda - panorama

Dobra Woda (Dobrá Voda) to niewielka miejscowość w zachodniej Słowacji, położona na terenie pasma górskiego Małe Karpaty, około 30 km w kierunku północnym od Trnawy. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane w pobliżu miasteczka na malowniczym wzgórzu (320 metrów n.p.m.) ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to członkowie możnego rodu Aba wznieśli tu przygraniczną twierdzę. W kolejnych wiekach warownia powiększona została o pałac, który otoczony został murem obronnym oraz dwoma podgrodziami. Zamek ten wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Władali nim kolejno m.in. Stibor ze Stiboric czy członkowie rodu Országhów. W XVI wieku przeprowadzona została ostatnia większa przebudowa twierdzy. Powstało wówczas m.in. przedbramie, a także dobudowano kilka baszt w murze zamkowym. Warownia została dotkliwie zniszczona w czasie Powstania Rakoczego jakie toczone było pomiędzy Węgrami i Habsburgami w latach 1703-1711. Całości zniszczenia zaś, dopełnił pożar jaki nawiedził zamek w 1762 roku. Od tego czasu zrujnowana i opuszczona budowla zaczęła popadać w coraz to większą ruinę. Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych zachowały się jedynie pozostałości dwóch wież oraz resztki murów obronnych.

Zamek Dobra Woda - Plan

Ján Hollý

Odwiedzając miasto warto także odwiedzić znajdującą się na probostwie izbę pamięci słowackiego pisarz i bajkopisarz Ján Hollý (1785-1849). Poeta ten spędził w Dobrej Wodzie ostatnie lata swojego życia, po tym jak stracił w wyniku pożaru cały swój majątek znajdujący się w pobliskich Madunicach.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Słowacji odkryto blisko 4 tysiące jaskiń. Z uwagi na swój unikatowy charakter większość z nich znajduje się pod ścisłą ochroną, a część wpisana jest także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla zwiedzających udostępnionych jest zaledwie 14 z nich. Najbardziej znane i najchętniej odwiedzane to m in. Demianowska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Domica czy Ochtińska Jaskinia Aragonitowa.
Reklama
Polub nas