Koszyce (Košice)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Koszycki
Populacja: 233 659
Powierzchnia: 243 km²
Strona Internetowa: www.kosice.sk
GPS: N: 48°43'13.47", E: 21°15'27.36"
Koszyce
Koszyce - panorama

Koszyce to zabytkowe miasto we wschodniej Słowacji, położone nad rzeką Hornad na styku Kotliny Koszyckiej i Rudaw Spiskich. Jest to drugi pod względem wielkości (po Bratysławie) ośrodek Słowacji, który zamieszkuje przeszło 240 tysięcy ludzi. Miasto posiada długą i niezwykle bogatą spuściznę historyczną. Najstarsze pisemne wzmianki o Koszycach pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku. Wtedy to znajdowała się tu niewielka osada zwana Cassa. W 1347 roku Koszyce otrzymały status wolnego miasta królewskiego i jako pierwsze w Europie otrzymały herb. Wtedy też rozpoczęta została budowa katedry, a także wzniesiono nowe mury miejskie. Liczne przywileje przyczyniły się do rozkwitu miasta, które w kolejnych stuleciach stało się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i handlowych ówczesnych Węgier. Okres prosperity trwał do przełomu XVI i XVII wieku, kiedy to w wyniku przesunięcia szlaków handlowych i najazdu tureckiego na Węgry, a później stulecia powstań antyhabsburskich i walk religijnych Koszyce popadły w stagnację. Kolejny rozkwit nastąpił dopiero pod koniec XVIII wieku wraz z rozwojem przemysłu, a także budową linii kolejowej łączącej miasto z Miszkolcem i Budapesztem. W XIX wieku przez miasto poprowadzono linię kolejową łączącą Budapeszt z Wiedniem. Przyczyniło się to do kolejnego dynamicznego rozwoju miasta, które stało się wkrótce jednym z ważniejszych ośrodków handlowych i przemysłowych regionu. Po zakończeniu I wojny światowej Koszyce weszły w skład Republiki Czechosłowackiej (obecnie Słowacja). Dziś miasto stanowi ważny węzeł drogowy i kolejowy oraz główną siedzibę diecezji rzymskokatolickiej oraz biskupstwa ewangelickiego.

Zwiedzanie

W Koszycach zachowało się niezwykle malownicze stare miasto z największą historyczną zabytkową zabudową miejską jaką spotkać można w całej Słowacji. Większość zabytków skupia się wokół przecinającej najstarszą część miasta ulicy Hlavnej. Tutaj też znajduje się najcenniejsza budowla Koszyc, którą jest okazała średniowieczna monumentalna gotycka Katedra św. Elżbiety (Dóm sv. Alžbety). Pozostałe ważne zabytki Koszyc to m.in. usytuowana przy północnej ścianie katedry XIV wieczna kaplica św. Michała (kaplnka sv.Michala), XIX wieczny neorenesansowy gmach Teatru Narodowego (Štátne divadlo), XVII wieczny klasztor jezuitów, XIX wieczny neogotycki Pałac Jakuba (Jakabov palác), XV wieczny Dom Lewocki (najstarsza świecka budowla miasta) oraz stanowiący jeden z symboli miasta Pomnik Maratończyka.

Katedra Świętej Elżbiety

Gotycka katedra Katedra Świętej Elżbiety (Dóm sv. Alžbety) jest największą katolicką świątynią w całej Słowacji. Jej budowa rozpoczęta została pod koniec XIV wieku i z kilkoma przerwami trwała aż do początku XVI stulecia. Świątynia powstała w miejscu starego romańskiego kościoła parafialnego, który spłonął w pożarze w 1370 roku. Ta imponująca pięcionawowa budowla w swoim wnętrzu może pomieścić blisko 5 tysięcy wiernych. Katedra posiada umieszczoną na skrzyżowaniu nawy i transeptu charakterystyczna strzelistą żelazną wieżyczkę oraz usytuowane przy zachodniej elewacji dwie wieże (jedną niedokończoną) z których jedna ma aż 59 metrów wysokości. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na przepiękny XV wieczny gotycki ołtarz, kryptę jednego z największych węgierskich bohaterów narodowych - księcia Franciszka II Rakoczego (1676-1735) oraz późnogotyckie ołtarze boczne. W sąsiedztwie katedry znajduje się wzniesiona w XIV wieku gotycka Wieża Urbana (Urbanova veža). Niegdyś pełniła ona role dzwonnicy katedralnej.

Ciekawostki

  • W Koszycach urodził się słynny węgierski prozaik, poeta i publicysta Sándor Márai (1900-1989), autor takich książek jak m.in. "Żar", "Księga ziół" oraz pisanego przez wiele lat słynnego "Dziennika". W mieście znajduje się dom rodzinny pisarza oraz jego pomnik;
  • W Koszycach znajduje się największa na Słowacji huta żelaza, przez co określane bywa często mianem "żelaznego miasta" lub "stalowego serca kraju".

Zdjęcia [83]
Koszyce
Miasta Jarko· 2532
Koszyce
Miasta Jarko· 1938
Koszyce
Miasta Jarko· 1882
Koszyce
Miasta Jarko· 1822
Koszyce
Miasta Jarko· 1913
Koszyce
Miasta Jarko· 1828