Bratysława (Bratislava)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Bratysławski
Populacja: 428 791
Powierzchnia: 367 km²
GPS: N: 48°8'54.16", E: 17°6'26.32"
Bratysława
Bratysława - panorama

Bratysława to stolica i zarazem największe miasto Słowacji, położone nad Dunajem na styku granic Słowacji, Węgier i Austrii. Jest to jedno z najstarszych słowackich miast i zarazem jedna z najmłodszych europejskich stolic. Badania archeologiczne wykazały, że na terenie obecnego miasta już w I wieku p.n.e. istniała celtycka osada. W późniejszym okresie została zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu swój obóz wojskowy zwany Gerulata. Stanowił on cześć systemu umocnień granicznych i chronił Imperium przed lokalnymi barbarzyńcami. Pozostałości Gerulaty przetrwały do czasów obecnych i jej ruiny obejrzeć można w dzielnicy Rusovce. Po upadku Cesarstwa tereny te dostały się pod panowanie plemion słowiańskich, a w IX wieku miasto zostało wcielone do Państwa Wielkomorawskiego. Swój rozwój Bratysława zawdzięczała korzystnemu położeniu na przecięciu się dwóch ważnych europejskich szlaków handlowych: łączącego Morze Bałtyckie ze Śródziemnym szlaku bursztynowego oraz wiodącego wzdłuż rzeki szlaku dunajskiego. W 1465 roku ówczesny król Węgier Maciej Korwin (1443-1490) założył tu pierwszy uniwersytet, a niespełna wiek później po zajęciu Budy przez Turków miasto przez blisko dwa kolejne stulecia pełniło funkcję stolicy Węgier. Wtedy to Bratysława przeżywała swój największy rozkwit stając się także miastem koronacyjnym monarchii Austro-Węgierskiej. W trakcie swojej burzliwej historii miasto wielokrotnie zmieniało swoją nazwę. Niemcy nazwali je Pressburg, Słowacy Prešporok, a Węgrzy Pozsony. Obecna oficjalna nazwa Bratysława obowiązuje dopiero od 1919 roku.

Zwiedzanie

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Bratysławy i zarazem jego symbolem jest wzniesiony w XIV wieku z polecenia króla Zygmunta Luksemburczyka (1368-1437) warowny zamek. Warownia ta wzniesiona została na okolicznym wysokim wzgórzu (85 metrów n.p.m.) w miejscu starszego grodu obronnego. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie rozbudowywany i powiększany W 1811 roku warownia została zajęta i podpalona przez stacjonujące tu wojska napoleońskie. W stanie ruiny zamek pozostawał, aż do połowy XX wieku, kiedy to został odbudowany. Obecnie w pełni odrestaurowanej warownią funkjconuje Muzeum Historyczne (Historické múzeum). Pozostałe godne uwagi zabytki starego miasta w Bratysławie to m in. gotycka Katedra św. Marcina, neoklasycystyczny Pałac Prymasowski, XVIII wieczny barokowy kościół Trynitarzy, XIV wieczna Brama Michalska (jedyny zachowany element dawnych murów miejskich), secesyjny kościół św. Elżbiety (zwany także Niebieskim kościółkiem - Modrý kostolík), Stary Ratusz oraz znajdujące się na obrzeżach miasta ruiny średniowiecznego zamku Devín. Wycieczkę do Bratysławy warto połączyć ze zwiedzaniem oddalonego o niespełna 60 km Wiednia.

Zdjęcia [45]
Bratysława
Miasta Benek· 801
Bratysława
Miasta Benek· 821
Bratysława
Miasta Benek· 827
Bratysława
Miasta Benek· 812
Bratysława
Miasta Benek· 857
Bratysława
Miasta Benek· 838
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Słowacji znajduje się niewiele naturalnych jezior. W przeważającej części są to małe, górskie polodowcowe zbiorniki wodne. Natomiast bardzo dużo jest sztucznie utworzonych akwenów, wykorzystywanych do celów energetycznych lub retencyjnych. Największym z takich sztucznych zbiorników wodnych jest znajdujące się koło Namiestowa - Jezioro Orawskie. Stanowi ono także popularną atrakcję turystyczną. Na jego brzegach znajduje się wiele ośrodków rekreacyjnych, campingi oraz liczne przystanie.
Reklama
Polub nas