Dinan

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Bretania
GPS: N: 48°27'12.86", W: 2°2'30.51"
Dinan
Dinan - panorama

Dinan to niewielkie miasto w północno-zachodniej Francji, położone w dolinie rzeki Rance. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad. Jednak w zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o Dinan odnaleźć można w dokumentach pochodzących z XI wieku. Wtedy to znajdował się tu klasztor benedyktynów wokół którego z czasem zawiązała się niewielka wioska. Korzystne położone na trasie dwóch ważnych szlaków handlowych łączących ówczesną Francję z Normandią i Rennes spowodowało, że bardzo szybko rozrosła się ona w znaczący ośrodek handlowy. W czasach największej świetności Dinan utrzymywało relacje ekonomiczne z odległą Anglią i Flandrią. W drugiej połowie XIV wieku na polecenie ówczesnego księcia Bretanii - Jana V Zdobywcy (1339-1399) rozpoczęta została budowa murowanego zamku. Prosperity i rozwój miasta zatrzymany został przez liczne wojny o władzę. Dopiero wiek XVIII pozwolił odrodzić się Dinan dzięki rozwojowi tkactwa.

Zwiedzanie

Wokół Dinan ciągną się potężne mury obronne z licznymi basztami, bastejami i bramami. Na specyficzny klimat miasteczka składają się wybudowane z charakterystycznego szarego granitu kamienice oraz bogato zdobione domy szachulcowe, a także malownicze brukowane uliczki i dawny port ze starym mostem. Jednym z najokazalszych zabytków Dinan jest okazała Bazylika Zbawiciela (Basilique Saint-Sauveur). Świątynia ta stanowi obecnie mieszankę wielu form architektonicznych z okresu od XI do XIX wieku, pośród których wyraźnie dominuje styl gotycki. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny z baldachimem oraz imponujące sklepienia kaplic w obejściu prezbiterium. W północnym ramieniu transeptu znajduje się urna z sercem Bernarda du Guesclin - średniowiecznego rycerza, który bohatersko walczył przeciwko okupującym jego kraj anglikom.
Pozostałe ważne zabytki Dinan to m.in. wzniesiony w stylu gotyku płomienistego kościół Saint-Malo (Église Saint-Malo), XV wieczna wieża Zegarowa (Tour de l'Horloge), dom gubernatora (Maison du Gouverneur), pozostałości średniowiecznego zamku (Château de Dinan), stanowiąca część obwarowań miejskich wieża św. Katarzyny (Tour Ste-Catherine) oraz dwa klasztory (Benedyktynów i Dominikanów).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas