Dinan

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Bretania
GPS: N: 48°27'12.86", W: 2°2'30.51"
Dinan
Dinan - panorama

Dinan to niewielkie miasto w północno-zachodniej Francji, położone w dolinie rzeki Rance. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Celtowie założyli tu jedną ze swoich osad. Jednak w zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o Dinan odnaleźć można w dokumentach pochodzących z XI wieku. Wtedy to znajdował się tu klasztor benedyktynów wokół którego z czasem zawiązała się niewielka wioska. Korzystne położone na trasie dwóch ważnych szlaków handlowych łączących ówczesną Francję z Normandią i Rennes spowodowało, że bardzo szybko rozrosła się ona w znaczący ośrodek handlowy. W czasach największej świetności Dinan utrzymywało relacje ekonomiczne z odległą Anglią i Flandrią. W drugiej połowie XIV wieku na polecenie ówczesnego księcia Bretanii - Jana V Zdobywcy (1339-1399) rozpoczęta została budowa murowanego zamku. Prosperity i rozwój miasta zatrzymany został przez liczne wojny o władzę. Dopiero wiek XVIII pozwolił odrodzić się Dinan dzięki rozwojowi tkactwa.

Zwiedzanie

Wokół Dinan ciągną się potężne mury obronne z licznymi basztami, bastejami i bramami. Na specyficzny klimat miasteczka składają się wybudowane z charakterystycznego szarego granitu kamienice oraz bogato zdobione domy szachulcowe, a także malownicze brukowane uliczki i dawny port ze starym mostem. Jednym z najokazalszych zabytków Dinan jest okazała Bazylika Zbawiciela (Basilique Saint-Sauveur). Świątynia ta stanowi obecnie mieszankę wielu form architektonicznych z okresu od XI do XIX wieku, pośród których wyraźnie dominuje styl gotycki. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny z baldachimem oraz imponujące sklepienia kaplic w obejściu prezbiterium. W północnym ramieniu transeptu znajduje się urna z sercem Bernarda du Guesclin - średniowiecznego rycerza, który bohatersko walczył przeciwko okupującym jego kraj anglikom.
Pozostałe ważne zabytki Dinan to m.in. wzniesiony w stylu gotyku płomienistego kościół Saint-Malo (Église Saint-Malo), XV wieczna wieża Zegarowa (Tour de l'Horloge), dom gubernatora (Maison du Gouverneur), pozostałości średniowiecznego zamku (Château de Dinan), stanowiąca część obwarowań miejskich wieża św. Katarzyny (Tour Ste-Catherine) oraz dwa klasztory (Benedyktynów i Dominikanów).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas