Paestum

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Kampania
Miejscowość: Capaccio
GPS: N: 40°25'12.00", E: 15°0'20.00"
Paestum
Paestum - panorama

Paestum to dawna grecka kolonia w południowo-zachodnich Włoszech, położona nad brzegiem Morza Tyrreńskiego (Zatoka Salerno) na obrzeżach miasta Capaccio. Założone zostało w VII wieku p.n.e. przez greckich osadników z Sybaris jako Posejdonia i wchodziło w skład tzw. Wielkiej Grecji którą wówczas określana była południowa część Półwyspu Apenińskiego oraz większość terenów Sycylii. Około V wieku p.n.e. kolonię przejęli zamieszkujący okoliczne tereny Lukanowie, w 273 p.n.e. po wojnach z Pyrrusem miasto zostało zdobyte i przejęte przez Rzymian. Wtedy też jego nazwa została zmieniona na Paestum. Korzystne położenie na trasie ważnych szlaków handlowych oraz pokój zawarty z Republiką Rzymską zapewniały miastu spokojny rozwój oraz bogacenie się. Okres świetności miasta zakończył się wraz z upadkiem Cesarstwa i najazdem barbarzyńców, którzy zniszczyli akwedukty doprowadzające wodę do Paestum. Całości zniszczenia dopełniła epidemia malarii oraz najazdy Saracenów jakie nasiliły się w IX wieku. Ostatecznie Paestum zostało opuszczone i zapomniane na wieki. Ruiny odkryte zostały dopiero w XVIII wieku w czasie budowy drogi wzdłuż morza. W czasie prac archeologicznych odkryto tu wiele artefaktów, pozostałości murów oraz trzy okazałe doryckie świątynie: wzniesioną około 550 r. p.n.e. świątynię Hery, wybudowaną około 500 r. p.n.e. świątynię Ateny oraz wzniesioną około 460 r. p.n.e. świątynia Hery II (zwana także świątynią Posejdona). Ponadto na terenie wykopalisk znajduje się także niewielki amfiteatr rzymski, komora grobowa oraz muzeum przybliżające historię kolonizacji greckiej na tych terenach.

Nurek z Paestum

Jednym z najbardziej znanych artefaktów odkrytych na terenie wykopalisk jest tabliczka z wizerunkiem tzw. Nurka z Paestum. Przypuszcza się, że jet to najstarsze uwiecznione wyobrażenie człowieka skaczącego do wody.

Zdjęcia [9]
Paestum
Stanowiska archeologiczne Meluzyna· 307
Paestum
Stanowiska archeologiczne Meluzyna· 316
Paestum
Stanowiska archeologiczne Meluzyna· 280
Paestum
Stanowiska archeologiczne Meluzyna· 282
Paestum
Stanowiska archeologiczne Meluzyna· 296
Paestum
Stanowiska archeologiczne Meluzyna· 283
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1475 roku w niewielkim toskańskim miasteczku Caprese urodził się słynny włoski malarz, rzeźbiarz, poeta i architekt epoki Odrodzenia - Michał Anioł (Michelangelo Buonarroti)
Reklama
Polub nas