Zamek Mikó (Castelul Mikó)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Okręg: Harghita
Miejscowość: Miercurea Ciuc
GPS: N: 46°21'20.90", E: 25°48'7.57"
Zamek Mikó
Zamek Mikó - panorama

Mercurea Ciuc to niewielka miejscowość w Rumunii, położona w samym sercu Szeklerszczyzny. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w południowej części miasteczka zamek Mikó. Warownia to wzniesiona została w 1621 roku na polecenie szeklerskiego komesa Ferenca Mikó (1585-1635). Budowla ta powstała prawdopodobnie w miejscu dawnego kasztelu. Niespełna pół wieku później zamek został najechany i doszczętnie zniszczony przez wojska turecko-tatarskie. Warownię odbudowano w 1714 roku na polecenie ówczesnego gubernatora Transylwanii i austriackiego generała Stefana Steinvilla. Z uwagi na ciekawą renesansową architekturę i niezwykle bogate wyposażenie wnętrz rezydencja określana bywa często mianem "Złotego Bastionu". Zamek wzniesiony został na planie kwadratu w którego rogach znajdują się niewysokie masywne baszty. Obecnie w jego murach mieści się interesujące Muzeum Szeklerskie (Muzeul Secuiesc al Ciucului) w którym urządzona została bogata ekspozycja obrazująca historię regionu. W bezpośrednim sąsiedztwie warowni znajduje się niewielki skansen oraz kilkanaście wspaniałych bram szeklerskich.

Szeklerzy

Szeklerzy to węgiersko-języczna grupa etniczna zamieszkująca wschodnią część Siedmiogrodu. Nie jest znana dokładna data ich przybycia na tereny naddunajskie. Po raz pierwszy Seklerów opisano w kronice Węgier w 1116 roku jako szczep niezwykle waleczny i wierny. Nazwa tego ludu wywodzi się prawdopodobnie od węgierskiego wyrazu "szegély", które w wolnym tłumaczeniu oznacza granicę lub strażnika granicy, co byłoby zgodne z funkcją spełnianą w przeszłości przez społeczność seklerską.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1916 roku król Ferdynand I Hohenzollern-Sigmaringen ustanowił najwyższe rumuńskie odznaczenie wojskowe jakim jest Order Michała Walecznego (Ordinul Mihai Viteazul).
Polub nas