Sandomierz

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Świętokrzyskie
Populacja: 24 666
Powierzchnia: 28 km²
Strona Internetowa: www.sandomierz.pl
GPS: N: 50°40'56.07", E: 21°45'0.64"
Sandomierz
Sandomierz - panorama
Sandomierz to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Polsce, położone na siedmiu wzgórzach nad rzeką Wisłą. Jest to jedno najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski, którego początki sięgają X wieku. Wtedy to znajdowała się tu niewielka osada, które wiek później przekształcona w dwór książęcy. Korzystnie położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych miasto bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym w regionie. W okresie średniowieczna obok Krakowa i Wrocławia, Sandomierz wymieniony został w kronice Galla Anonima jako jedna z trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego. Tu przebywali królowie, książęta oraz wiele innych ważnych osobistości, które pozostawiły po sobie liczne pamiątki. W okresie rozbicia dzielnicowego miasto stanowiło stolicę Księstwa Sandomierskiego. W XIII wieku Sandomierz był często nękany najazdami Tatarów. Ostatecznie w 1259 roku za czasów Piotra z Krępy, miasto zostało zajęte i doszczętnie zniszczone. Ponowna lokacja miała miejsce w 1286 roku i nadana została przez Leszka Czarnego. Największy okres rozkwitu Sandomierza przypadł na okres od XV do XVII wieku. Wtedy to dzięki położeniu na trasie ważnej drogi wiślanej związanej z handlem zbożem miasto szybko się wzbogaciło. W owym czasie często przebywały tu takie osobistości jak m.in. cesarzowa Barbara Cylejska (wdowa po cesarzu Zygmuncie Luksemburczyku) czy sam król Zygmunt II August (1520-1572). Okres prosperity przerwany został w wojny północnej, kiedy to w czasie potopu szwedzkiego (1655) Sandomierz został dotkliwie zniszczony. W okresie zaborów Sandomierz stanowił pograniczne miasto pomiędzy Królestwem Polskim, a Galicją. Wtedy tez utracił swoje znaczenie administracyjne, a także gospodarcze. Kolejne zniszczenia przyniosła I wojna światowa w czasie której zniszczona została znaczna część zabudowy. Mimo to do czasów obecnych w Sandomierzu zachował się średniowieczny układ urbanistyczny oraz wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. XVII wieczny zamek Królewski, bazylika katedralna Narodzenia NMP, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego XIV wieczna Brama Opatowska, gotycki Ratusz, kościół św. Jakuba z klasztorem Dominikanów, Collegium Gostomianum, ufundowany przez Jana Długosza XV wieczny budynek księży misjonarzy oraz słynne sandomierskie lochy w których urządzona została Podziemna Trasa Turystyczna.

Ciekawostki
- W Sandomierzu ma swój początek wiodąca do Krakowa - Małopolska Droga św. Jakuba.
- Na starym mieście w Sandomierzu kręcony był popularny serial telewizyjny Ojciec Mateusz. Film ten stanowi odpowiednik włoskiego serialu Don Matteo.
Zdjęcia [32]
Sandomierz
Miasta Czarny· 788
Sandomierz
Miasta Czarny· 689
Sandomierz
Miasta Czarny· 704
Sandomierz
Miasta Czarny· 687
Sandomierz
Miasta Czarny· 736
Sandomierz
Miasta Czarny· 705
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wolin to największa wyspa znajdująca się na terytorium Polski. Znajduje się ona nad brzegiem Bałtyku w północno-zachodniej części kraju i zajmuje powierzchnię 265 km². W jej sąsiedztwie leży prawie dwukrotnie większa wyspa Uznam, jednak tylko około 72 km² znajdują się w granicach Polski.
Reklama
Polub nas