Sandomierz

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Świętokrzyskie
Populacja: 24 666
Powierzchnia: 28 km²
Strona Internetowa: www.sandomierz.pl
GPS: N: 50°40'56.07", E: 21°45'0.64"
Sandomierz
Sandomierz - panorama

Sandomierz to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Polsce, położone na siedmiu wzgórzach nad rzeką Wisłą. Jest to jedno najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski, którego początki sięgają X wieku. Wtedy to znajdowała się tu niewielka osada, które wiek później przekształcona w dwór książęcy. Korzystnie położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych miasto bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym w regionie. W okresie średniowieczna obok Krakowa i Wrocławia, Sandomierz wymieniony został w kronice Galla Anonima jako jedna z trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego. Tu przebywali królowie, książęta oraz wiele innych ważnych osobistości, które pozostawiły po sobie liczne pamiątki. W okresie rozbicia dzielnicowego miasto stanowiło stolicę Księstwa Sandomierskiego. W XIII wieku Sandomierz był często nękany najazdami Tatarów. Ostatecznie w 1259 roku za czasów Piotra z Krępy, miasto zostało zajęte i doszczętnie zniszczone. Ponowna lokacja miała miejsce w 1286 roku i nadana została przez Leszka Czarnego. Największy okres rozkwitu Sandomierza przypadł na okres od XV do XVII wieku. Wtedy to dzięki położeniu na trasie ważnej drogi wiślanej związanej z handlem zbożem miasto szybko się wzbogaciło. W owym czasie często przebywały tu takie osobistości jak m.in. cesarzowa Barbara Cylejska (wdowa po cesarzu Zygmuncie Luksemburczyku) czy sam król Zygmunt II August (1520-1572). Okres prosperity przerwany został w wojny północnej, kiedy to w czasie potopu szwedzkiego (1655) Sandomierz został dotkliwie zniszczony. W okresie zaborów Sandomierz stanowił pograniczne miasto pomiędzy Królestwem Polskim, a Galicją. Wtedy tez utracił swoje znaczenie administracyjne, a także gospodarcze. Kolejne zniszczenia przyniosła I wojna światowa w czasie której zniszczona została znaczna część zabudowy. Mimo to do czasów obecnych w Sandomierzu zachował się średniowieczny układ urbanistyczny oraz wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. XVII wieczny zamek Królewski, bazylika katedralna Narodzenia NMP, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego XIV wieczna Brama Opatowska, gotycki Ratusz, kościół św. Jakuba z klasztorem Dominikanów, Collegium Gostomianum, ufundowany przez Jana Długosza XV wieczny budynek księży misjonarzy oraz słynne sandomierskie lochy w których urządzona została Podziemna Trasa Turystyczna.

Sandomierskie Muzea

  • Muzeum Okręgowe - znajduje się w XIV wiecznym Zamku Królewskim przy ulicy Zamkowej 12 i prezentuję historię obiektu, miasta oraz regionu sandomierskiego. Placówka podzielona jest na kilka działów. W dziale archeologicznym obejrzeć można liczne artefakty oraz znaleziska pochodzące badań wykopaliskowych, prowadzonych na stanowiskach w mieście i w regionie sandomierskim. Dział etnograficzny gromadzi przedmioty kultury materialnej, duchowej i społecznej mieszkańców Ziemi Sandomierskiej. W dziale sztuki prezentowane są zbiory w zakresie malarstwa, grafiki i rysunku oraz rzemiosła artystycznego. Jest też dział historyczny który szczyci się m.in. imponującą kolekcją numizmatyczną a także licznymi archiwaliami dokumentującymi historię Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej
  • Muzeum Diecezjalne - znajduje się w XV wiecznym późnogotyckim budynku księży mansjonarzy (przy ulicy Jana Długosza 9) ufundowanym przez Jana Długosza i prezentuje zbiory artefaktów sakralnych oraz sztukę polską. Obejrzeć można tu m.in. stare instrumenty muzyczne, liczne sandomiriana oraz gotycko-renesansowy obraz Lucasa Cranacha starszego "Madonna z Dzieciątkiem i święta Katarzyna Aleksandryjska" czy rękawiczki św. Jadwigi, królowej Polski.
  • Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego - znajduje się w kamienicy przy ulicy Rynek 9 i stanowi oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Placówka prezentuje liczne pamiątki po polskim ruchu ludowym w postaci sztandarów, dokumentów, fotografii czy prasy ludowej. Ekspozycja obejmuje również malarstwo profesjonalne i nieprofesjonalne.

Ciekawostki

  • W Sandomierzu ma swój początek wiodąca do Krakowa - Małopolska Droga św. Jakuba,
  • Na starym mieście w Sandomierzu kręcony był popularny serial telewizyjny Ojciec Mateusz. Film ten stanowi odpowiednik włoskiego serialu Don Matteo.

Zdjęcia [42]
Sandomierz
Miasta Gwiazdeczka· 115
Sandomierz
Miasta Gwiazdeczka· 112
Sandomierz
Miasta Gwiazdeczka· 106
Sandomierz
Miasta Gwiazdeczka· 111
Sandomierz
Miasta Gwiazdeczka· 106
Sandomierz
Miasta Gwiazdeczka· 113
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast. Założona została przez Polaków w latach dwudziestych XX wieku jako spełnienie marzeń o morzu i własnym porcie (Gdańsk wówczas był miastem niemieckim). Obecnie Port Gdynia przyjmuje statki o długości 300 metrów (największe jakie wpływają na Bałtyk).
Reklama
Polub nas