Estremoz - panorama

Estremoz to miasto w środkowo-zachodniej Portugalii, położone około 50 km w kierunku północno-wschodnim od Évory. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka rzymska kolonia Po upadku Cesarstwa dostała się pod panowanie Wizygotów, a na początku VIII wieku zajęli ją Maurowie. Spod panowania arabskiego Estremoz zostało wyzwolone w połowie XIII wieku przez wojska ówczesnego króla Portugalii - Sancho II (1207-1248). Jeszcze w tym samym wieku Dionizy I rozkazał na okolicznym wzgórzu wybudować zamek, który miał być podarunkiem dla jego przyszłej małżonki Izabeli Aragońskiej. Strategiczne położenie miasta przy granicy królestwa Portugalii i Kastylii w znacznym stopniu sprzyjało jego rozwojowi. Estremoz bogaciło się także na sprzedaży marmuru jaki pozyskiwany był z okolicznych złóż od niepamiętnych czasów.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest okazały zamek królewski, w którym obecnie znajduje się pousada (hotel). Budowla ta wzniesiona została w XIII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy (po zniszczeniach) jaka miała miejsce w XVIII wieku za czasów Jana V. Najbardziej efektowną część całego założenia stanowi majestatyczna Wieża Trzech Koron (Torre das Três Coroas). Jej nazwa upamiętnia trzech króli zaangażowanych w jej budowę (Sancho II, Alfons III i Dionizy I). Na jej szczycie znajduje się taras widokowy skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz okolicy. Pozostałe warte uwagi zabytki miasta to m.in. XVI wieczny kościół Igreja Santa Maria do Castelo, pręgierz, kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco), XVII wieczny klasztor (Convento dos Congregados) oraz pozostałości dawnych obwarowań miejskich.

Ciekawostki

  • Estremoz (obok Vila Viçosa i Borba) jest jednym z trzech tzw. "Marmurowych Miast", które nazywane są tak ze względu na powszechne zastosowanie tego budulca w architekturze miasta. Marmurowe są tu domy, ulice czy place. Pobliskie kamieniołomy eksploatują jedne z największych złóż marmuru w Europie.

mail

Multimedia