Zamek w Belmonte (Castelo de Belmonte)

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Dystrynkt: Castelo Branco
Miejscowość: Belmonte
GPS: N: 40°21'33.57", W: 7°20'53.90"
Zamek w Belmonte
Zamek w Belmonte - panorama

Belmonte to niewielka miejscowość w środkowej Portugalii, położona na lewym brzegu rzeki Zêzere przy wschodniej granicy Parku Przyrodniczego Serra da Estrela (Góry Gwiaździste). Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany w samym sercu miasteczka na malowniczym wzgórzu (615 metrów n.p.m.) okazały średniowieczny zamek. Jego początki sięgają połowy XIII wieku, kiedy to ówczesny biskup Coimbry na polecenie ówczesnego króla Portugalii - Alfonsa III Dzielnego (1210-1279) wzniósł tu wieżę obronną, która z czasem przekształcona została w większą warownię. Po podpisaniu pod koniec XIII wieku traktatu pokojowego w Alcanizes przez władców Portugalii i królami Kastylii i Leónu zamek częściowo utracił swoje strategiczne. W latach 1383-1385 w czasie kryzysu rozebrano część jego murów obronnych. W połowie XVII wieku po wybuchu wojny hiszpańsko-portugalskiej znaczenie warowni ponownie wzrosło. Wtedy też zdecydowano się dostosować fortyfikacje zamku do ówcześnie panujących standardów. Mimo to jeszcze w tym samym wieku twierdza została strawiona przez pożar. Do czasów obecnych z tej niegdyś imponującej warowni zachowała się majestatyczna wieża oraz większość murów obronnych.

Ciekawostki

  • W pobliżu zamku wznosi się pochodząca jeszcze z czasów starożytnych tajemnicza rzymska wieża (Centrum Coeli), której przeznaczenie wciąż pozostaje zagadką.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Portugalia jest drugim po Włoszech (słynne marmury z Carrary) eksporterem marmuru w świecie. Bogate złoża tej niezwykle cennej skały znajdują się w zachodniej części kraju w pobliżu miasta Estremoz.
Polub nas