Viseu - panorama

Viseu to miasto w środkowej Portugalii, położone w samym sercu winiarskiego regionu Dão. Według legendy nazwa miasta wywodzi się od żyjącego w II wieku n.e. luzytańskiego wojownika Wiriatusa (Viriato), który toczył liczne boje z podbijającymi okoliczne tereny Rzymianami. W czasach starożytnych w miejscu obecnego miasta znajdowała się niewielka rzymska osada, która po upadku cesarstwa dostała się pod panowanie Wizygotów. W czasie ich rządów niewielkie obozowisko przekształcone zostało w większy ośrodek handlowy, który podniesiony został do rangi siedziby biskupa. Na początku VIII wieku Viseu podbite i zajęte zostało przez Maurów, którzy dwa stulecia później w czasie rekonkwisty zostali wyparci przez chrześcijan. W drugiej połowie XIV wieku miasto zostało najechane i zniszczone przez wojska kastylijskie. Po tym tragicznym wydarzeniu miasto zostało szybko odbudowane i otoczone potężnymi murami obronnymi.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest reprezentująca mieszankę wielu stylów architektonicznych okazała katedra Sé. Świątynia ta wzniesiona została w XII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Do katedry przylegają piękne renesansowe krużganki, z malowniczymi płytkami azulejos przestawiającymi sceny z życia św. Benedykta. Pozostałe warte uwagi zabytki Viseu to m.in. XVIII wieczny kościół Miłosierdzia (Igreja da Misericórdia), pomnik Wiriatusa, XV wieczna brama miejska (Porta dos Cavaleiros), XIX wieczny budynek ratusza, wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku kościół św. Antoniego (Igreja de Santo António) oraz pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich.

Grão Vasco

W 1480 roku w Viseu urodził się słynny portugalski artysta Vasco Fernandes zwany szerzej jako Grão Vasco. Obecnie uważany jest on za jednego z największych portugalskich malarzy oraz głównego prekursora renesansu w Portugalii. Był on także reprezentantem portugalskiej szkoły malarskiej, zwanej szkołą Viseu, która założona została w XVI wieku pod wpływem dokonań mistrzów flamandzkich. Na jego cześć w dawnym pałacu biskupim (Paço dos Três Escalões) założone zostało muzeum poświęcone artyście. Można w nim zobaczyć wiele słynnych dzieł malarza, w tym m.in. obraz św. Piotra na tronie czy Pokłon Trzech Króli. Oprócz dzieł Wielkiego Vasco w muzeum obejrzeć można także obrazy jego największego rywala, Gaspara Vaza.

mail

Multimedia